• Home »
  • Informacje »
  • W Oleśnie został posadzony las integracji lokalnej. Drzewa sadzili burmistrzowie, starosta, ksiądz i przedsiębiorcy!

W Oleśnie został posadzony las integracji lokalnej. Drzewa sadzili burmistrzowie, starosta, ksiądz i przedsiębiorcy!

W Oleśnie został posadzony las integracji lokalnej. Drzewa sadzili burmistrzowie, starosta, ksiądz i przedsiębiorcy!

Tuż obok kościoła św. Anny w Oleśnie posadzono nowy las. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie to, że las został posadzony przez przedstawicieli wielu branż i instytucji, a teren został nazwany lasem integracji lokalnej.

To akcja zorganizowana przez Nadleśnictwo Olesno, które w ten sposób chciało podsumować wiosenne sadzenie drzew, których w nadleśnictwie w 2022 roku zostanie wysadzonych 1 mln 100 tys. szt. na łącznej powierzchni 170 ha. W pocie czoła sosnowe sadzonki zostały posadzone przez starostów, burmistrzów, przedstawicieli służb mundurowych, księdza, przedsiębiorców, myśliwych oraz reprezentantów przeróżnych organizacji, współpracujących z nadleśnictwem.

dsc08889– To wydarzenie ma ważny cel – powrót do integracji lokalnej. Uznaliśmy, że wspólne posadzenie lasu będzie dobrym pomysłem. Chodzi nam o to, żeby na terenie naszych lasów mogło się spotkać bardzo szerokie grono ludzi, którzy zajmują się różnymi branżami i współpracują z nadleśnictwem – mówi Grzegorz Kimla, nadleśniczy Nadleśnictwa Olesno.

Nadleśnictwo Olesno chce również pokazać, na czym polegają jego działania w Lasach Państwowych.

– Najlepszym sposobem na przedstawienie naszego pozytywnego wizerunku, jest robota, którą wykonujemy. To gwarancja, którą dajemy społeczeństwu, że ten skarb narodowy, którym się opiekujemy, jest w bezpiecznych rękach. Nic mu nie zagraża, bo staramy się go zabezpieczyć przed wszelkimi możliwymi zagrożeniami od pożarów poprzez zaśmiecanie i wybryki chuligańskie. Proszę Państwa, bądźcie świadomi, że w rękach leśników, lasy państwowe są bezpieczne. Polskie lasy wpisują się w poprawę działań klimatycznych w Europie i na całym świecie. Każdy możliwy kawałek terenu, który nie jest wykorzystywany na przykład rolniczo, bardzo chętnie na różne sposoby pozyskujemy, żeby móc odtworzyć tam środowisko leśne, które w naszej strefie klimatycznej najlepiej sprzyja klimatowi, absorbując różne zanieczyszczenia – tłumaczy nadleśniczy.

dsc09008W akcji uczestniczył między innymi burmistrz Olesna.

– To wspaniała inicjatywa, żeby w mieście posadzić kawał lasu. Integracja jest potrzebna, szczególnie po trudnym okresie, który mam nadzieję, mamy już za sobą. Olesno jest kojarzone z lasami, więc dobrze byłoby, żeby ten trend dbania o zieleń podtrzymywać – mówi Sylwester Lewicki.

Wydarzenie zakończyło się spacerem po lesie, gdzie pracownicy nadleśnictwa przygotowali ciekawe prelekcje na tematy związane z ekologią i gospodarką leśną.

Uroczyste sadzenie lasu odbyło się w ramach drugiej ogólnopolskiej edycji kampanii “Łączą na drzewa”.

Damian Pietruska

Podziel się