Czy hazard jest niebezpieczny?

Czy hazard jest niebezpieczny?

Hazard to niebezpieczne uzależnienie, które szybko postępuje. Z pozoru zaczyna się niewinnie, od jednej czy dwóch gier na pieniądze, jednak przegrana wywołuje chęć odegrania się – spirala się napędza. Z czasem hazardzista coraz bardziej zatraca się w swoim uzależnieniu, zaniedbując przy tym obowiązki. Pojawiają się również znaczące zadłużenia.

Czym jest hazard?

Hazard to uzależnienie behawioralne, które polega na silnej i niepohamowanej potrzebie wykonywania określonej czynności, w tym przypadku grania. Dochodzi do zaburzenia funkcjonowania, objawiającego się ciągłą potrzebą powtarzania danego zachowania.

Hazard to wszystkie gry, których stawką są pieniądze lub dobra materialne, a wynik rozgrywki nie jest zależny od wiedzy, umiejętności czy doświadczenia gracza, natomiast jest dziełem przypadku.

Jakie gry uzależniają?

Hazard to nie tylko karty. Spośród gier, które są uzależniające, można wymienić:

 • ruletkę;
 • gry liczbowe;
 • loterie;
 • grę w kości;
 • kasyna (w tym online);
 • gry online;
 • automaty do gier;
 • loterie liczbowe;
 • audiotele;
 • wyścigi konne;
 • wyścigi psów;
 • zakłady sportowe;
 • bingo;
 • zakłady wzajemne.

Jakie są objawy uzależnienia od hazardu?

Pierwszym z objawów, świadczącym o uzależnieniu, jest silne poczucie przymusu grania. Hazardzista nie potrafi skupić swojej uwagi na niczym innym. Dodatkowo traci swoje wcześniejsze zainteresowania, zastępując je nałogiem. Pojawiają się także charakterystyczne objawy uzależnienia, czyli: nerwowość, niepokój, irytacja, zmiany nastrojów, impulsywność czy stany lękowe. Dodatkowo wzrasta tolerancja organizmu na hazard, przez co nałogowiec musi poświęcić większą ilość czasu, aby zaspokoić głód związany z graniem, a także stawia coraz większe sumy pieniędzy. W sytuacji, kiedy hazardzista obiecuje zaprzestać gry, staje się to pozorne, ponieważ szuka okazji, aby móc zaspokoić swój głód jak najszybciej. Często także zaprzecza, że ma problem, twierdząc, że wszystko ma pod kontrolą, jednak próba powstrzymania się od gier staje się niemożliwa.

grahazardowa

Dla osoby uzależnionej hazard staje się czymś w rodzaju ucieczki. Kiedy pojawiają się jakieś problemy, negatywne emocje, czy nieprzyjemne sytuacje, nałogowiec szuka ukojenia w grze. Mimo iż jest świadomy szkód, jakie są wyrządzone przez nałóg, nadal kontynuuje swoje postępowanie, pogłębiając przy tym uzależnienie.

Jakie są skutki uzależnienia?

Skutków uzależnień od hazardu jest wiele. Pierwszy z nich jest zadłużenie finansowe. Hazardzista często pożycza pieniądze w różnych miejscach, mając nadzieje, że postawione środki dadzą mu wygraną. Kiedy nie ma już możliwości zdobycia kolejnych funduszy, sprzedaje swoje dobra materialne i tak nakręca się spirala zadłużenia. Tutaj dochodzi także do zależności od osób, które udzielają pożyczek. Rodzina przez dłuższy czas może być nieświadoma takiej sytuacji, ponieważ każdy nałogowiec potrafi doskonale maskować swój problem. Z czasem następuje pogorszenie relacji z bliskimi spowodowane coraz dłuższą nieobecnością w domu, wynikającą z konieczności poświęcenia dłuższego czasu na gry. Dodatkowo nałogowiec zaniedbuje swoje obowiązki domowe i rodzinne. Z czasem dochodzi do znacznego pogorszenia relacji z bliskimi. Pojawiają się kolejne kłamstwa i niedotrzymywane obietnice czy zobowiązania. W sferze zawodowej również dochodzi do problemów. Mniejsza efektywność w pracy, zaniedbywanie obowiązków, częste nieobecności oraz utrata pracy. Zdarza się także, że hazardzista dopuszcza się kradzieży, malwersacji czy fałszerstw. Powoduje to konsekwencje prawne.

Jak wygląda leczenie uzależnień behawioralnych?

Skuteczne leczenie w dużej mierze zależy od samego uzależnionego, a dokładniej od jego nastawienia, motywacji i chęci zerwania z nałogiem. Sam proces terapeutyczny polega na znalezieniu podłoża, które jest odpowiedzialne za granie. Specjaliści koncentrują się na psychologicznych aspektach występującego problemu. Pomagają hazardziście od nowa nauczyć się relacji społecznych, a także pokazują, jak radzić sobie w sytuacjach stresowych. Dodatkowo wspierają nałogowca w zmianie niezdrowych zachowań oraz uczą, jak funkcjonować w codziennym życiu bez hazardu. W przypadku, kiedy uzależnienie jest rozwinięte, konieczny będzie pobyt w ośrodku oraz rozpoczęcie leczenia, np. w ramach terapii uzależnień we Wrocławiu. Im szybciej zostaną podjęte odpowiednie działania, tym większa będzie szansa na wyjście z nałogu i pozostanie w abstynencji.

Hazard jak każde uzależnienie wymaga specjalistycznej pomocy, jednak powodzenie terapii zależy głównie od osoby uzależnionej. Nie warto zwlekać z podjęciem specjalistycznego leczenia.


*- Artykuł partnera.

Podziel się