Ile odłożyłeś w ZUS na emeryturę? Sprawdź to sam

Ile odłożyłeś w ZUS na emeryturę? Sprawdź to sam

Jaka może być twoja przyszła emerytura i ile dotychczas odłożyłeś na koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych? Możesz już sprawdzić to przez internet. ZUS zakończył właśnie akcję udostępniania informacji o stanie kont ubezpieczonych i prognozowanych emeryturach.

Zakład przygotował najnowsze podsumowanie składek dla niemal 23,2 mln osób z całej Polski. Dane są wyliczone na 31 grudnia 2021 r., a indywidualną informację można sprawdzić wyłącznie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Od 2020 r. Zakład nie wysyła tych informacji w formie papierowych listów, więc jeśli ktoś nie posiada konta na PUE, może je założyć sam korzystając ze strony internetowej www.zus.pl lub poprosić o pomoc w każdej placówce ZUS.

Składki i prognoza emerytury

– Udostępniona na Platformie Usług Elektronicznych informacja pokazuje łączny stan konta emerytalnego na koniec 2021 roku po ostatniej rocznej waloryzacji składek. Ponadto wskazuje, jaką kwotę jako ubezpieczeni zgromadziliśmy na dziedziczonym subkoncie w ZUS oraz jaka kwota trafiła do otwartego funduszu emerytalnego. Do dyspozycji jest też wykaz składek emerytalnych z ubiegłego roku w podziale na miesiące – tłumaczy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Osoby, które w ubiegłym roku skończyły 35 lat, dostają dodatkowo prognozę emerytury w kilku wariantach (tzw. hipotetyczną emeryturę). Ubezpieczony dowie się, jakiej kwoty mógłby spodziewać się, odprowadzając składki średnio takie, jak w poprzednich latach, pracując do obecnego progu wieku emerytalnego (60 lat kobiety, 65 mężczyźni). Inny wariant prognozy pokazuje, co by było, gdyby ubezpieczony teraz przestał pracować, a emeryturę miał wyliczoną wyłącznie z dotychczasowych składek. O czym jednak warto pamiętać? To tylko prognoza, która będzie się zmieniać wraz z kolejnymi okolicznościami w życiu zawodowym przyszłego emeryta (wyższa pensja, wyższe składki, waloryzacje, ewentualne przerwy w ubezpieczeniu, średnia prognozowana dalsza długość życia w wieku uprawniającym do emerytury).

Konto na PUE ZUS

Jak zastrzega ZUS informacje o stanie konta ubezpieczonego są generowane i udostępniane tylko elektronicznie, przez portal PUE ZUS. Dostęp do swojego profilu można uzyskać, rejestrując się na platformie z użyciem podpisu elektronicznego (np. profilu zaufanego), internetowej bankowości, podczas e-wizyty w ZUS lub w lokalnej placówce ubezpieczyciela.

Informację o stanie konta i prognozę swojej emerytury można znaleźć na PUE w panelu „ubezpieczony”. W menu po lewej stronie należy wybrać „Informacje o stanie konta”, a potem „Informacja za 2021 r.”.

Profil na PUE przyda się także do korzystania z bonu turystycznego, składania wniosku o świadczenia rodzinne i załatwiania wielu innych spraw w ZUS.


*- Informacja: ZUS. Zdjęcie: pixabay.com

Podziel się