Jakie standardy powinien spełniać przewoźnik taksówkowy?

Jakie standardy powinien spełniać przewoźnik taksówkowy?

Zawód kierowcy taxi nieustannie cieszy się dużym zainteresowaniem. W ostatnich latach szczególną popularność zdobyły przewozy na aplikację. Czy jednak każdy chętny może podjąć taką pracę? Z tego artykułu dowiesz się, jakie warunki powinna spełniać osoba planująca zatrudnić się w branży przewozu osób, a także jakie dokumenty musi dostarczyć swojemu pracodawcy.

Jak otrzymać pracę taxi w Warszawie?

Podstawowym dokumentem uprawniającym do pracy taksówkarza – od niedawna obowiązkowym także dla kierowców obsługujących przewozy na aplikacje – jest tzw. licencja taxi. Wymagania, jakie trzeba spełniać, aby ją otrzymać, zostały ściśle określone w ustawie o transporcie drogowym z dnia 6 września 2001 roku. Osoba ubiegająca się o licencję musi mieć ukończone osiemnaście lat, posiadać prawu jazdy kategorii B, nie mieć zakazu wykonywania pracy kierowcy, a także przedstawić orzeczenia lekarskie i psychologiczne o braku przeciwwskazań do pracy przewoźnika oraz zaświadczenie o niekaralności w zakresie przestępstw przeciwko wolności seksualnej, życiu i zdrowiu, mieniu, wiarygodności dokumentów oraz obrotowi gospodarczemu. Licencję można otrzymać na przewozy pasażerów w jednej gminie, wielu gminach lub na terenie Warszawy, a wniosek należy złożyć we właściwym urzędzie miasta, miasta na prawach powiatu lub gminy. Jeżeli interesuje Cię praca taxi w Warszawie, musisz złożyć CV do wybranej firmy, dołączając do niego swoją licencję lub wyrażając gotowość do jej wyrobienia. Niektórzy pracodawcy mogą wymagać także ukończenia szkolenia z transportu drogowego.

Nowe standardy przewoźników taxi

W chwili publikacji tego artykułu wciąż opisują wyżej opisane zasady. W sejmowej komisji infrastruktury trwają jednak prace nad zaostrzeniem przepisów, które mają poprawić bezpieczeństwo osób korzystających z usług przewozowych, a także podnieść ich standard. Wśród pojawiających się propozycji, których uwzględnienie nie jest jeszcze przesądzone, warto wymienić przywrócenie egzaminu z topografii miasta, a w przypadku obcokrajowców chcących wykonywać pracę taksówkarza w Polsce – wymóg umiejętności komunikatywnego posługiwania się językiem polskim oraz posiadania polskiego prawa jazdy. Największe kontrowersje budzi jednak proponowana poprawka mówiąca o konieczności przedstawienia zaświadczenia o niekaralności w kraju pochodzenia, co może uniemożliwić podjęcie pracy uchodźcom politycznym spoza Unii Europejskiej. Już teraz został natomiast wprowadzony obowiązek dokładniejszej weryfikacji potencjalnych kierowców przez firmy przewozowe. Osoby chcące podjąć taką pracę muszą zatem osobiście zgłosić się do firmy jeszcze przed rozpoczęciem współpracy oraz realizacją pierwszego przewozu – do tej pory zatrudnienie często odbywało się w formie online. Wszystkie te zmiany mają sprawić, że nocna taksówka w Warszawie lub innym mieście stanie się bezpieczniejsza, a wszystko to z powodu rosnącej liczby przestępstw popełnianych przez kierowców na aplikacje.


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się