Recydywista stracił prawo jazdy za nadmierną prękość

Recydywista stracił prawo jazdy za nadmierną prękość

Mieszkaniec powiatu częstochowskiego w krótkim odstępie czasu po raz kolejny popełnił podobne wykroczenie drogowe. 27-latek za przekroczenie dozwolonej prędkości w warunkach recydywy otrzymał 4 000 złotych mandatu, 14 punków karnych oraz stracił prawo jazdy na najbliższe trzy miesiące.

W środę 21 czerwca około godz. 16.30 w miejscowości Turza na drodze krajowej nr 46, policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej skodę octavię, która w terenie zbudowanym na obowiązującej „pięćdziesiątce” pędziła z prędkością 112 km/h. Po sprawdzeniu w bazie danych szybko wyszło na jaw, że kierujący samochodem 27-letni mieszkaniec powiatu częstochowskiego był już karany za podobne wykroczenia.

Dlatego też policjanci, zgodnie z obowiązującymi przepisami nałożyli na nieodpowiedzialnego kierowcę mandat w ramach tzw. recydywy. Co oznacza, że grzywna za przekroczenie prędkości wynosi dwa razy więcej niż ta, która jest przypisana do tego wykroczenia – w tym wypadku wyniosła 4 000 złotych. Kierujący za popełnione wykroczenie drogowe otrzymał też 14 punktów karnych, a przez najbliższe trzy miesiące nie będzie mógł usiąść za kierownicą samochodu.

Przypominany, że od 17 września 2022 roku kierujący, którzy nagminnie popełniają najpoważniejsze wykroczenia skutkujące poważnym zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego, muszą liczyć się ze znacznie wyższą grzywną. Wprowadzona „recydywa” dotyczy między innymi poważnego przekroczenia prędkości, nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu, czy też złamania zakazu wyprzedzania. Popełnienie tych wykroczeń dwukrotnie w przeciągu dwóch lat będzie skutkowało podwójną kwotą mandatu.

Nowy taryfikator zakłada, że podwójne karanie będzie dotyczyć na przykład przekroczenia prędkości o:

  • 31-40 km/h – pierwszy raz: 800 złotych; recydywa: 1600 złotych,
  • 41-50 km/h – pierwszy raz: 1000 złotych; recydywa: 2000 złotych,
  • 51-60 km/h – pierwszy raz: 1500 złotych; recydywa: 3000 złotych,
  • 61-70 km/h – pierwszy raz: 2000 złotych; recydywa: 4000 złotych,
  • 71 km/h i więcej – pierwszy raz: 2500 złotych; recydywa: 5000 złotych.

Po raz kolejny apelujemy o zachowanie rozsądku i wyobraźni na drodze.  Kierowco – zdejmij nogę z gazu, zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu!


*- Informacja i zdjęcia: KPP Olesno.

Podziel się