• Home »
 • Galeria »
 • Huczne obchody Dni Praszki 2023! Gwiazdy polskiej estrady i Biesiada Świętojańska

Huczne obchody Dni Praszki 2023! Gwiazdy polskiej estrady i Biesiada Świętojańska

Huczne obchody Dni Praszki 2023! Gwiazdy polskiej estrady i Biesiada Świętojańska

Muzyka, zabawa i tradycja – tak w trzech słowach można opisać tegoroczne Dni Praszki, obchodzone w dniach 23-25 czerwca. Po raz kolejny nie zawiodły one szeregiem atrakcji i bogatą ofertą koncertową połączoną z Biesiadą Świętojańską.

Obchody rozpoczęły się 23 czerwca Praszkowską Nocą Klubową. Młodzież bawiła się do białego rana przy muzyce DJ-ów takich jak: Golas, Bassyl, Matt Bukowski, Pakiet czy Retro B2B.

– Mimo że deszcz wylewał się nam na głowę, nie przeszkodziło to w dobrej zabawie – mówi Jacek Pac, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Praszce.

W sobotę, 24 czerwca obchody przeniosły się do Domu Kultury w Praszce, aby przedstawić w sympozjum współpracę Praszki z niemieckim miastem Mutterstadt, która w tym roku obchodzi swoje 20-lecie. Z tej okazji na Dni Praszki zaproszeni zostali burmistrz Mutterstadt Hans-Dieter Schneider oraz jego następca – Thorsten Leva. Sympozjum zwieńczył koncert rodzinny Lidii i Szymona Binek razem z dziećmi.

Kolejnym punktem świętowania był uroczysty korowód świętojański, który ruszył spod muzeum w Praszce i dotarł z powrotem na Plac nad Wyderką. Tradycja nocy świętojańskiej wróciła do Praszki po latach.

– Jest w tym pewna zagadka kulturowa – mówi dyrektor. – W dawnych zwyczajach wieńce na cmentarzu były wykonane z igliwia. Okazało się, że tutejszy grabarz zbierał je i w dniu świętego Jana palił na wielkim ognisku. Niedaleko Wyderki znajduje się kapliczka św. Jana Nepomucena – patrona rzek i naszego święta. Tradycja po latach wróciła dzięki Towarzystwu Przyjaciół Praszki. Gdy w 2011 roku zacząłem pracować jako dyrektor, pomyślałem o stworzeniu z tego większej imprezy i odważyłem się to nazwać Dniami Praszki z Biesiadą Świętojańską. Tradycja jest kolorowa, ma swój słowiański urok, z którego nie powinniśmy się wykorzeniać.

Wianki wykonane zostały w ramach konkursu na najpiękniejszy wianek. Warunkiem było wykonanie wianka z kwiatów łąkowych i ogródkowych (pod artykułem podajemy wyniki konkursu).

Elementem zwieńczającym biesiadę świętojańską było wypuszczenie wianków na rzece Wyderce przez uczennice Szkoły Podstawowej nr 3 w Praszce, która w tym roku zajmowała się oprawą artystyczną biesiady.

Okazję do popisania się umiejętnościami wokalnymi miały przedszkolaki.

– Koncerty zaczynami naszymi najwspanialszymi artystami. Są to laureaci i finaliści Minifestiwalu Piosenki Przedszkolnej i Praszkowskiego Konkursu Piosenki „Sukces”. Dla najmłodszych to idealna okazja do pierwszego występu na dużej scenie przed świetną publicznością.

To nie był koniec muzycznych atrakcji dla mieszkańców Praszki i uczestników imprezy. Kolejnymi punktami sobotnich obchodów były koncerty lokalnych artystów jak Wieża Bajzel oraz zespół Daligo wraz z Patrycją Błach.

– Patrycja, podobnie jak nasze przedszkolaki, występowała na scenie Domu Kultury, a dziś podbija kręgi publiczności na całym kraju – ocenia Jacek Pac.

Sobotnie świętowanie zamknął koncert zespołu Tulia oraz zabawa taneczna z zespołem Origo.

Ostatni dzień obchodów rozpoczął się od wręczenia medali i odznaczeń dla strażaków z okazji 140 lat istnienia jednostki OSP w Praszce. Resztę dnia mieszkańcy bawili się na koncertach praszkowskich zespołów takich jak Coffee Break, Nadmiar oraz Coldfire wraz z udziałem Darii Plewy-Sneki. Wisienką na torcie całych Dni Praszki był koncert znanej w całej Polsce grupy muzycznej Sound’n’Grace.

Mimo niełatwych czasów dla samorządów, gmina Praszka z pewnością zaspokoiła pragnienia mieszkańców i tradycyjnie z przytupem podjęła się organizacji wydarzenia.

 – Głównym organizatorem jest M-GOKIS i myślimy cały rok o tym, jak zainwestować pieniądze, żeby program był atrakcyjny dla mieszkańców – mówi Jacek Pac. – Starania co do budżetu jak i programu są prowadzone zarówno przeze mnie jak i wszystkich pracowników domu kultury. Wszystko mogliśmy wykonać dzięki otwartości władz Praszki i lokalnych organizacji, które z nami współpracują m.in. GOSKOM czy OSP Praszka. Zazwyczaj jest tak, że najmniejsze firmy najczęściej dają największy wkład serdecznego zaangażowania. Pieniądze schodzą na drugi plan. Wtedy chce się pracować.

Okazuje się, że środki nie są najważniejsze w organizacji wielkiego przedsięwzięcia.

– Gdyby finanse były większe, na pewno jeszcze bardziej rozwinęlibyśmy skrzydła. Jednak co z tego, gdybyśmy nie potrafili się bawić. Mamy to szczęście, że ludzie w Praszce lubią się bawić, tańczyć i wspólnie biesiadować, dlatego trzeba to wspierać.

Dni Praszki to wydarzenie, które jednoczy organizatorów i mieszkańców.

– To duże wyzwanie, spora dawka stresu, ale przede wszystkim ogromna satysfakcja. Jeżeli dobrze działa się w kulturze, sporcie jak i całą rekreacją, to widzi się to w twarzach ludzi. Podchodzą podczas imprezy lub po niej i mówią, że im się podobało i dobrze się bawili, pytają o kolejne imprezy. Wtedy czuje się, że warto to robić – kończy dyrektor M-GOKiS Praszka.

Marlena Zyzik


Oto wyniki konkursu na najpiękniejszy wianek:

Konkurs rozstrzygnięto w poszczególnych kategoriach:

Przedszkola

 • I miejsce – Aleksandra Domagała (Przedszkole nr 1 w Praszce)
 • II miejsce – Przedszkole nr 2 w Praszce
 • III miejsce – Przedszkole w Ganie

Szkoły

 • I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 w Praszce
 • II miejsce – Lena Mysiura ze Strojca

Organizacje, instytucje, firmy

 • I miejsce – Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Szyszków

Prace indywidualne

 • I miejsce – Kazimiera Hąbek
 • II miejsce – Judyta Nowak
 • III miejsce – Hanna i Antoni Krzemińscy
 • Wyróżnienie – Dominika i Michał Korzeniowscy

Świetlice

 • I miejsce – Świetlica Wiejska w Ganie
 • II miejsce – Świetlica Wiejska w Wygiełdowie
 • III miejsce – Świetlica Opiekuńczo-Wychowawcza w Praszce

Przedstawiamy doskonałe zdjęcia Fotografia Agnieszka Karlak-Bartkowska.

Podziel się