• Home »
  • Sport »
  • Katastrofalny sezon klubów z powiatu oleskiego. Podsumowanie sezonu 2022-2023

Katastrofalny sezon klubów z powiatu oleskiego. Podsumowanie sezonu 2022-2023

Katastrofalny sezon klubów z powiatu oleskiego. Podsumowanie sezonu 2022-2023

To był wyjątkowo słaby sezon w wykonaniu drużyn z powiatu oleskiego. Do niższych lig spadło aż pięć zespołów (większa liczba nawet nie jest możliwa), awansowały tylko dwie drużyny. Pod tym względem to jeden z najgorszych sezonów klubów powiatu oleskiego w ostatnich latach.

IV liga

W przyszłym sezonie powiat oleski nie będzie miał swojego reprezentanta w IV lidze, bowiem w niewiarygodnych okolicznościach z ligi spadł OKS Olesno.  W tym przypadku dokonaliśmy szerokiej analizy w osobnym artykule.

OKS Olesno spadł do “okręgówki”, ale taki spadek to nie wstyd. Analiza całego sezonu


Klasa okręgowa

Reprezentant powiatu oleskiego: LMKS Piast Gorzów Śląski – spadek do A klasy.

Nie zamierzamy być zbyt surowi dla graczy z Gorzowa Śląskiego. W poprzednim sezonie awansowali do “okręgówki”, ale różnica poziomów okazała się zbyt duża. Piast zdobył zaledwie 19 punktów (5 razy wygrał, 4 razy zremisował i aż 21 razy przegrał). W oczy rzuca się olbrzymia liczba straconych bramek – 97 (najwięcej w lidze). Daje to średnią ponad 3,2 traconych bramek na mecz! Jeśli się traci tyle goli, trudno myśleć o punktach.

Jeśli w Gorzowie podejdą do tego sezonu na chłodno, a drużyna zostanie utrzymana, to w A klasie pewnie znów będą się liczyć.


A klasa

Reprezentanci powiatu oleskiego: LKS Budowlani Strojec, KS Start Olesno, LZS Ligota Oleska, ZKS Motor Praszka, LZS Uszyce, KS Start Dobrodzień, LKS Przedmość, LZS Rudniki.

Awans: LKS Budowlani Strojec

Spadek: KS Start Dobrodzień, LKS Przedmość, LZS Rudniki.

W A klasie katastrofa naszych klubów! W rywalizacji olesko-kluczborskiej sąsiedni powiat wygrał na wszelkich polach. Cztery ostatnie drużyny są z powiatu oleskiego, trzy z nich spadają do B klasy. I to marki nie byle jakie, bo LZS Rudniki czy Start Dobrodzień to zespoły, które całkiem niedawno grały o zupełnie inne cele. Oleska B klasa będzie w przyszłym sezonie bogatsza.

Na drugim biegunie rewelacyjny LKS Budowlani Strojec, który miał fantastyczną wiosnę. Pokonać dał się dopiero w ostatniej kolejce z LZS-owi Ligota Wołczyńska. Zgarnął wicemistrzostwo, co dało prawo gry w barażach, z których wycofał się przypisany rywal i w ten sposób, mądrze prowadzony klub zagra w “okręgówce”. Cieszy nas to, że klub (mimo pewnych obaw) podjął to wyzwanie! “Okręgówka” będzie trudniejsza, ale po to się uprawia sport, żeby pokonywać kolejne szczeble.

Na solidnym poziomie KS Start Olesno, LZS Ligota Oleska i ZKS Motor Praszka, chociaż mamy wrażenie, że żadna z tych ekip do końca nie jest zadowolona ze swojej postawy (a nawet liczymy na to). Wszystkie trzy mają potencjał, żeby w przyszłym sezonie pokazać się z lepszej strony!


B klasa

Awans: LZS Wichrów.

Liga w tym sezonie była wyjątkowo emocjonująca. Szczególnie ciekawa była walka o pozycję wicelidera. Wygrał ofensywnie grający KS Bodzanowice, który w barażach z Widawka Lubska najpierw zremisował u siebie 1-1, a później w rewanżu przegrał 0-1. Być może klubowi z Bodzanowic umknęła spora szansa, bo wszystko wskazuje na to, że ze względu na spadkowiczów z A klasy, ta liga w przyszłym sezonie będzie zdecydowanie mocniejsza.

Zwraca uwagę to, że B klasa była w tym roku wyrównana, każdy mógł wygrać z każdym, a tylko dwie ekipy wyraźnie odstają od reszty stawki.

Na koniec słowo dla mistrza – wielkie brawa. LZS Wichrów to od lat solidnie prowadzony klub, który teraz doczekał się ciekawego wyróżnienia. W przyszłym sezonie liczymy, że w A klasie nasz reprezentant pokaże się z dobrej strony.


Damian Pietruska

Podziel się