• Home »
  • Informacje »
  • Koniec stanu epidemicznego w Polsce. Od 1 lipca zniesienie restrykcji i obostrzeń

Koniec stanu epidemicznego w Polsce. Od 1 lipca zniesienie restrykcji i obostrzeń

Koniec stanu epidemicznego w Polsce. Od 1 lipca zniesienie restrykcji i obostrzeń

Epidemia SARS-CoV-2 przechodzi do historii. Z dniem 1 lipca 2023 roku zostanie zniesiony stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Odwołanie skutkuje wycofaniem restrykcji covidowych oraz zniesienie szczególnych rozwiązań związanych z tym stanem na terenie Rzeczypospolitej.

Od 20 marca 2020 r. w Polsce obowiązywał stan epidemii. W ciągu dwóch lat wprowadzane były liczne obostrzenia, w tym lockdown. W maju 2022 roku mieliśmy do czynienia ze stanem zagrożenia epidemicznego, co oznacza, że na danym terenie jest zwiększone prawdopodobieństwo powstania epidemii. Od soboty 1 lipca będziemy mogli odetchnąć z ulgą i zapomnieć o obostrzeniach.

Zniesienie stanu zagrożenia w praktyce oznacza oficjalne wycofanie obowiązujących do dziś restrykcji covidowych, a więc przede wszystkim nakazu noszenia maseczek w aptekach czy przychodniach lekarskich.

Odwołanie stanu epidemicznego wiąże się z wieloma zmianami dla przedsiębiorców. Wraca obowiązek raportowania krajowych schematów podatkowych oraz kontrole na budowach – ograniczy to rozwój “patodeweloperki”. Istotną zmianą jest również przywrócenie obowiązku wykonywania badań okresowych w miejscach pracy.

Wiele rozwiązań wprowadzonych w czasie epidemii przyjęło się, i już z nami zostanie. Przedsiębiorstwom, zarówno osobowym jak i kapitałowym, umożliwiono prowadzenie spotkań zdalnych, takich jak posiedzenia rad nadzorczych. COVID-19 pozwolił na rozwój pracy zdalnej i uregulowanie jej w Kodeksie Pracy. Dużo firm przekonało się do takiego czy hybrydowego systemu pracy i jest on coraz popularniejszy. Dodatkowo, wprowadzono możliwość rejestracji wybranych typów spółek poprzez systemy online. Pozostaną z nami także teleporady oraz możliwosć wystawiania zleceń na drobne wyroby medyczne.

Marlena Zyzik

Podziel się