• Home »
  • Informacje »
  • Oleska obwodnica oficjalnie otwarta! Ponad dwa lata budowy za ponad 800 milionów złotych

Oleska obwodnica oficjalnie otwarta! Ponad dwa lata budowy za ponad 800 milionów złotych

Oleska obwodnica oficjalnie otwarta! Ponad dwa lata budowy za ponad 800 milionów złotych

Pierwsi kierowcy ruszyli! Po ponad dwóch latach budowy, oddany do użytku został 25-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S11, który jednocześnie pełni rolę obwodnicy Olesna.

Na oficjalnym otwarciu pojawi się przedstawiciele władzy krajowej, wojewódzkiej i samorządowej.

– Budowa obwodnicy Olesna to przedsięwzięcie, o którym jeszcze przed dziesięciu-dwunastu laty w sejmie mówiono. Droga, która musi połączyć wybrzeże z Górnym Śląskiem, dobrze skomunikować Opolszczyznę. Dzisiaj jesteśmy w dniu, w którym możemy powiedzieć – dotrzymaliśmy słowa! – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. – To niezwykle ważna droga dla Olesna, dla mieszkańców regionu.

Oficjalne otwarcie nastąpiło 24 lipca tuż obok dworca w Starym Oleśnie. Dla społeczności lokalnej to wydarzenie historyczne.

– Powiem szczerze, że nie wierzę, że doczekałem tego dnia i z całą społecznością lokalną jesteśmy przeszczęśliwi, że tak ogromna inwestycja została zakończona i to w bardzo krótkim czasie – mówi Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna. – Porównując to do mniejszych inwestycji, które trwają często na przykład dwa lata, to dwuletnia budowa tak potężnej inwestycji, jak obwodnica Olesna, budzi szacunek. Otwarcie tej obwodnicy stawia Olesno w innej rzeczywistości zarówno gospodarczej, ale także komunikacyjnej. Przez lata zabiegaliśmy, żeby przebieg obwodnicy uwzględniał rozległe tereny inwestycyjne, które znajdują się tuż obok węzła drogi ekspresowej. Jako jedyni w województwie mamy drogę kategorii S. Będziemy czekać na kolejne odcinki drogi ekspresowej, żebyśmy się jeszcze lepiej skomunikowali. To spełnienie marzeń oleśnian niejednego pokolenia!

Obwodnica Olesna jest drogą ekspresową z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku o długości 25 kilometrów. W ramach inwestycji powstały aż 24 obiekty mostowe i węzeł Olesno na ulicy Gorzowskiej z dwoma rondami. Wybudowano także urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Największe wśród zaprojektowanych obiektów mostowych to dwa wiadukty nad linią kolejową, relacji Tarnowskie Góry – Kluczbork, o długości całkowitej około 135 oraz 126 m.

Wykonawcą inwestycji wartej ponad 800 milionów złotych było konsorcjum firm Mirbud S.A. oraz Kobylarnia S.A

Obwodnica Olesna jest częścią drogi ekspresowej nr 11, która docelowo ma mieć długość 550 kilometrów i łączyć Śląsk z polskim wybrzeżem. To więc droga kluczowa dla komunikacji całego kraju, łącząca północ z południem Polski.

Początek przebiegu drogi ekspresowej jest zlokalizowany na istniejącej DK11 w pobliżu Kolonii Ciarka, w ramach tymczasowego ronda umożliwiającego wjazd na S11. Koniec trasy to odcinek na granicy woj. opolskiego i śląskiego, w pobliżu miejscowości Łomnica.

Damian Pietruska

Podziel się