Rekuperatory – charakterystyka i zastosowanie

Rekuperatory – charakterystyka i zastosowanie

Rekuperator to urządzenie często określane jako serce systemu wentylacji mechanicznej. Istotnie, jest to najważniejszy element, w którym zachodzą wszystkie kluczowe procesy prowadzące do otrzymania ogrzanego i czystego powietrza. Wybierając rekuperator, warto jednak choć trochę orientować się w tym, jak działa i jakie mogą być jego rodzaje. Poznajmy więc charakterystykę i zastosowanie rekuperatorów.

Charakterystyka rekuperatorów

Rekuperator często określany jest jako centrala rekuperacyjna. To główny element systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, w którym następuje przepływ dwóch strumieni powietrza – zużytego oraz świeżo zaciągniętego. Dochodzi tutaj również do wymiany ciepła pomiędzy starym, ogrzanym powietrzem, a nowym, dzięki czemu minimalizowane są koszty. W rekuperatorze świeże powietrze jest także dokładnie oczyszczane z wszelkich zanieczyszczeń i mikroorganizmów. 

Przy okazji charakterystyki rekuperatora warto wspomnieć, z jakich elementów składa się to urządzenie. Najważniejszym jest wymiennik ciepła, gdyż to właśnie on odpowiada za odzysk ciepła z wywiewanego powietrza. Pozostałe elementy to wentylator nawiewny i wywiewny, filtry, obudowa i automatyka sterująca, która reguluje pracę wentylatorów, a także temperaturę powietrza i jego ilość. Rekuperator może też zostać wyposażone w dodatkowe elementy wspomagające, np. nagrzewnicę wstępną.

Zastosowanie rekuperatorów

Rekuperatory mogą zapewniać wymianę powietrza praktycznie w każdym rodzaju budynku. Popularnie wykorzystywane są w biurach, magazynach, salach weselnych czy klubach sportowych, czyli wszędzie tam, gdzie liczy się oczyszczone powietrze i efektywna cyrkulacja powietrza bez konieczności uchylania okien. Coraz częściej rekuperatory trafiają też do obiektów mieszkalnych, co z kolei częściej podyktowane jest względami ekonomicznymi, gdyż wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Rekuperatory dostępne są między innymi na https://www.bricoman.pl/oze/rekuperacja/rekuperatory

Różne typy budynków wymagają jednak zastosowania nieco innej centrali rekuperacyjnej. Przykładowo, w domach jednorodzinnych najczęściej wykorzystuje się rekuperatory płytowe – krzyżowe lub przeciwprądowe, natomiast w budynkach, w których pomieszczenia raz mają być ogrzewane, a raz ochładzane, zwykle stosuje się rekuperatory z czynnikiem pośrednim. Różne typy rekuperatorów stosowane są też w zależności od wielkości wentylowanej przestrzeni. W przypadku całego budynku, mieszkania bądź grupy pomieszczeń wykorzystuje się rekuperatory centralne. Są one podłączane do instalacji nawiewno-wywiewnej. Z kolei do wentylacji pojedynczego pokoju lub niewielkiego mieszkania można użyć rekuperatora decentralnego, który nie wymaga podłączenia do takiej instalacji, a do tego charakteryzuje się kompaktową budową.

Podsumowując, rekuperatory to inteligentne urządzenia, bez których niemożliwe byłoby wdrożenie systemu mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła. Pamiętajmy jednak, że występują w wielu rodzajach, a dobranie właściwego gwarantuje optymalną pracę systemu.


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się