Czy warto kupić mieszkanie jako inwestycję?
Inwestowanie w nieruchomości to wciąż bardzo popularny sposób na lokowanie pieniędzy i pomnażanie kapitału. Na wynajmie krótko- lub długoterminowym można zarobić, dlatego wiele osób decyduje się kupić mieszkanie czy dom, a potem udostępnić go odpłatnie lokatorom. Jednak właśnie ze względu na to, że taka forma inwestowania cieszy się dużym zainteresowaniem, nie jest powiedziane, że Twój lokal szybko znajdzie nabywców, a zakup zwróci się w krótkim czasie. Na sukces ma wpływ wiele czynników, dlatego warto zaangażować się w znalezienie naprawdę atrakcyjnego lokum. Z pomocą przychodzi biuro nieruchomości.
Zakup mieszkania z myślą o wynajmie – czy warto?
Pomimo popularyzacji tego sposobu inwestowania i zarabiania pieniędzy, kupowanie mieszkań pod przyszły wynajem nadal jest bardzo kuszącą opcją. Do najważniejszych zalet zalicza się stabilność i bezpieczeństwo, ponieważ w dłuższej perspektywie czasowej mieszkania utrzymują swoją wartość, a nawet ją pomnażają. Obecnie na rynku jest spore zapotrzebowanie na mieszkania pod wynajem, a trend ten nasila się zwłaszcza w miastach studenckich, takich jak Kraków czy Wrocław. Ze znalezieniem najemców nie mają też problemu właściciele mieszkań w Warszawie, Gdańsku czy Lublinie.
Podsumowując – pieniądze zainwestowanie w nieruchomość opierają się inflacji, można spodziewać się, że przez lata będą pracowały, kapitalizując Twoje zyski.
Znalezienie odpowiedniej nieruchomości
Zakup mieszkania to duży jednorazowy wydatek. Dlatego każdy, kto myśli o takiej formie ulokowania kapitału i pomnożenia zysków, powinien racjonalnie przeanalizować swój pomysł. Jeśli wiesz, że jesteś w stanie jednorazowo zapłacić kilkaset tysięcy (lub dobrać brakujące środki w postaci kredytu hipotecznego), przychodzi czas na znalezienie odpowiedniej nieruchomości.
Wiadomo, że w każdym mieście są bardziej i mniej atrakcyjne dla inwestorów dzielnice. Że mieszkańcy mają określone potrzeby i szukają konkretnych mieszkań. Dlatego warto dokładnie przeanalizować:
- lokalizację i otoczenie mieszkania,
- metraż i układ mieszkania, piętro, na którym się znajduje,
- infrastrukturę przy mieszkaniu – dostęp do przystanków komunikacji miejskiej, przedszkola, szkoły, przychodni zdrowia, sklepu, odległość od pracy,
- standard mieszkania – nowe czy z rynku wtórnego, do wykończenia, czy urządzone.
Zapewne są też inne ważne kwestie, a przyjrzenie się im bliżej pozwoli podjąć dobrą decyzję zakupową i znaleźć takie mieszkanie, które szybko znajdzie najemców.
Pomoc agenta nieruchomości w znalezieniu mieszkania
Jak widzisz, zakup mieszkania na wynajem rzadko kiedy jest decyzją spontaniczną, lecz powinien być przemyślany i racjonalny. To zapewni Ci współpraca z zaufanym doradcą i biurem nieruchomości, dysponującym obszerną bazą lokali na sprzedaż. Po rozpoznaniu Twoich potrzeb zawęzi ilość pasujących ofert, co znacznie ułatwi Ci wybór. Wartością dodaną jest sprawne przejście przez cały proces i bezpieczna finalizacja transakcji pod okiem profesjonalisty.
*- Artykuł sponsorowany.