• Home »
  • Galeria »
  • Historyczne dożynki w Borkach Małych! Olbrzymi korowód, tłumy mieszkańców i przygotowani organizatorzy

Historyczne dożynki w Borkach Małych! Olbrzymi korowód, tłumy mieszkańców i przygotowani organizatorzy

Historyczne dożynki w Borkach Małych! Olbrzymi korowód, tłumy mieszkańców i przygotowani organizatorzy

Po 28 latach gminne dożynki wróciły do Borek Małych! Mieszkańcy miejscowości stanęli na wysokości zadania i przygotowali święto plonów dla mieszkańców całej gminy!

Dożynki nie mogły rozpocząć się inaczej, jak od nabożeństwa dożynkowego w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Borkach Małych.

O skali przygotowań do tegorocznych dożynek, niech świadczy ich korowód, który prowadzony był przez Borki Małe przez ponad godzinę! Tak wiele zabawnych scenek i bogatych koron przygotowali rolnicy z całej gminy. W dożynkach uczestniczyli przedstawiciele aż 18 sołectw gminy Olesno!

Skoro dożynki, nie mogło także zabraknąć ważnego momentu – symbolicznego przekazania chleba przez starostów dożynek burmistrzowi Olesna, który następnie dzielił nim wśród zgromadzonych.

– Dziś Borki Małe, po prawie trzydziestu latach podjęły się organizacji dożynek gminnych – mówił Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna. –  To naprawdę ogromne wydarzenie zarówno na skalę całej naszej gminy, jak i Borek Małych. Byłem pełen podziwu, wjeżdżając do miejscowości i widząc tak bogatą liczbę scenek rodzajowych, które były przygotowane wzdłuż drogi. Tutaj są nie tylko rolnicy, ale i przedstawiciele całej naszej gminy i to właśnie ta obecność świadczy o tym, że jesteśmy Wam, rolnicy, bardzo wdzięczni za to, że możemy mieć ten chleb na naszym stole.

Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Andrzej Bawej. Starostowie są małżeństwem od 2000 roku, mają czwórkę dzieci, córkę i trzech synów. Małżonkowie wspólnie z rodzicami Marią i Wiktorem prowadzą 90-hektarowe gospodarstwo. To produkcja roślinna i zwierzęca. Roślinna to przede wszystkim uprawa zbóż, rzepaku i kukurydzy. Zwierzęca to trzoda chlewna w cyklu zamkniętym. Barbara i Andrzej przejęli gospodarstwo po rodzicach w 2006 roku. Cały czas udzielają się społecznie. Barbara jest członkiem miejscowego KGW, a Andrzej członkiem komisji rewizyjnej OSP Borki Małe oraz członkiem Rady Parafialnej.

Jednym z gości zaproszonych na dożynki była Violetta Porowska, posłanka na Sejm RP.

– Zamiast pojawić się na dożynkach wojewódzkich, które odbywają się w tym samym terminie, wolałam przyjechać do Borek Małych, bo mam poczucie, że mam tu wielu przyjaciół, ale także przyciąga niepowtarzalna atmosfera dożynek. Są emocje docenienia wszelkich wartości, których chronią rolnicy – mówiła Violetta Porowska.

W części biesiadnej wystąpili: śląski zespół biesiadny Maszkiety, orkiestra dęta z Borek Małych. A dożynki zakończyła zabawa taneczna z DJ Timmeit.

Zapraszamy do oglądania wyjątkowo bogatej galerii zdjęć!


Podziel się