Projektant radzi: Praktyczne wskazówki jak zaaranżować małe przestrzenie

Projektant radzi: Praktyczne wskazówki jak zaaranżować małe przestrzenie

Zaaranżowanie małej przestrzeni może być wyzwaniem, ale jednocześnie daje okazję do wykazania się dużą kreatywnością. Projektanci wnętrz nie boją się tego rodzaju wyzwań i chętnie podejmują się zleceń polegających na zaaranżowaniu małych mieszkań, kawalerek, biur czy pokojów młodzieżowych. Bez względu na to, czy czeka Cię urządzanie całego lokalu czy tylko jego wydzielonej części, skorzystaj z tych praktycznych wskazówek od projektanta. W myśl zasady „mniej znaczy więcej” stworzysz wnętrze przyjazne, kompleksowo wyposażone, lecz nieprzytłaczające.

Wykorzystaj potencjał swojej przestrzeni

Zanim zaczniesz planować, projektować czy marzyć, zacznij od zrozumienia, jaką przestrzenią dysponujesz. Skonfrontuj to ze swoimi potrzebami oraz marzeniami, aby nie zaplanować zbyt dużo. Twoja koncepcja sprawdzi się tylko wtedy, gdy będzie w pełni dopasowana do układu oraz metrażu wnętrza. Czy ma służyć wypoczynkowi? Czy będzie wykorzystywana do pracy? A może planujesz w niej spotkania z przyjaciółmi? To determinuje m.in. rodzaj, wielkość i ustawienie mebli oraz obecność innych sprzętów czy dekoracji.

Wybieraj meble wielofunkcyjne

W mieszkaniu czy domu trudno całkowicie zrezygnować z mebli. Na szczęście nie musisz tego robić, aby z powodzeniem urządzić mniejszy lokal i wszystko w nim zmieścić oraz uporządkować. Wybierając meble, poszukuj tych, które oferują dodatkowe funkcje, takie jak sofy z miejscem do przechowywania, rozkładane narożniki, meblościanki czy łóżka piętrowe z wbudowanym biurkiem. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie pionowych przestrzeni, czyli szaf w zabudowie pod sufit, wiszących szafek oraz półek.

Ostrożnie z kolorami – postaw na jasne odcienie odbijające światło

Jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń, dlatego są najlepszym wyborem do mniejszych mieszkań. Jeśli zabudowa będzie jednocześnie miała lakierowane fronty czy szklane witryny, odbijające się od niej światło doda wnętrzu przytulności. To samo z lustrami – znajdź dla nich miejsce np. na ścianie, na suficie czy w przestrzeniach między kuchennymi szafkami.

Ogranicz ilość rzeczy na widoku – zrezygnuj z nadmiaru dekoracji

Zastawione półki sprawiają przytłaczające wrażenie i trudno zapanować tu nad chaosem. To nie sprzyja minimalistycznym aranżacjom, które są przemyślane i uporządkowane. Zamiast wielu różnych bibelotów wybierz tylko kilka – najważniejszych. Pamiętaj, że co jakiś czas, w zależności od nastroju, okazji czy pory roku, możesz je zmieniać, reorganizując swoją przestrzeń.

Kluczem do udanego urządzenia małej przestrzeni jest planowanie, kreatywność i elastyczność. Wydzielając miejsce do przechowywania, wybierając właściwe meble i dekoracje oraz oświetlenie, nawet najmniejsze mieszkanie można urządzić w sposób funkcjonalny oraz estetyczny. Pamiętaj, że najważniejsze jest, abyś czuł się w nim dobrze i komfortowo. W końcu to Twój dom, miejsce, w którym spędzasz najwięcej czasu.

Szukasz profesjonalnego projektanta wnętrz? Odwiedź Studioloko.pl.


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się