Oleska policjantka najlepszym oskarżycielem publicznym garnizonu opolskiego

Oleska policjantka najlepszym oskarżycielem publicznym garnizonu opolskiego

Asp. szt. Katarzyna Zając z Komendy Powiatowej Policji w Oleśnie została najlepszym oskarżycielem publicznym wśród opolskich policjantów i dzięki temu będzie reprezentowała opolski garnizon w finale ogólnopolskim, który odbędzie się w listopadzie.

Znajomość prawa, kazusów, procedur i oczywiście dociekliwość – to tylko niektóre cechy dobrego oskarżyciela publicznego. W policji takimi oskarżycielami są funkcjonariusze zajmujący się sprawami o wykroczenie. To różnego rodzaju przepisy porządkowe, drogowe czy związane z tak zwanym dobrym sąsiedztwem. Często to właśnie te naruszenia prawa uprzykrzają nam codzienne życie najbardziej.

Mając na względzie obowiązek podnoszenia kwalifikacji zawodowych policjantów, po raz trzeci funkcjonariusze wydziałów prewencji mają okazję sprawdzić oraz doskonalić wiedzę i umiejętności zawodowe w ogólnopolskim konkursie dotyczącym trudnych i odpowiedzialnych zadań, jakie wykonują oskarżyciele publiczni w sprawach o wykroczenia. Konkurs swoim patronatem objął Komendant Główny Policji.

12 października 2023 r. odbyły się eliminacje wojewódzkie „III Ogólnopolskiego konkursu dla policjantów – oskarżycieli publicznych”, na który składały się dwie konkurencje:

  1. pisemny test wiedzy zawierający 50 pytań typu zamkniętego, które dotyczą znajomości ww. przepisów prawa;
  2. pisemny test wiedzy dotyczący umiejętności rozwiązywania 10 kazusów z materialnego prawa wykroczeń.

Celem konkursu jest poszerzenie wiedzy i doskonalenie umiejętności zawodowych funkcjonariuszy pełniących funkcję oskarżyciela publicznego, a w szczególności:

1) pobudzenie własnej inicjatywy;

2) doskonalenie zawodowe związane z podniesieniem kwalifikacji zawodowych policjantów służby prewencyjnej, w tym poprzez sprawdzenie wiedzy oraz umiejętności funkcjonariuszy pełniących funkcję oskarżyciela publicznego;

3) wyłonienie najwszechstronniejszego policjanta pełniącego funkcję oskarżyciela publicznego, który potrafi wykorzystać posiadaną wiedzę i umiejętności na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego;

4) utrwalanie wśród policjantów przekonania, że tylko działanie zgodne z przepisami prawa, w tym etyki zawodowej, praw człowieka, polityki antykorupcyjnej i antydyskryminacyjnej może przyczynić się do pozytywnej społecznej oceny Policji;

5) kształtowanie pozytywnego wizerunku Policji;

6) przybliżenie społeczeństwu problematyki służby policjantów pełniących funkcję oskarżyciela publicznego;

7) podnoszenie prestiżu społecznego policjantów pełniących funkcję oskarżyciela publicznego.

Najlepszymi oskarżycielami publicznymi w województwie opolskim okazali się:

  1. asp.szt. Katarzyna Zając – KPP Olesno
  2. st.sierż. Mateusz Todorowski – KPP Nysa
  3.  asp. Tomasz Wołkowicz – KPP Kluczbork

Laureaci etapu wojewódzkiego będą mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności podczas finału krajowego konkursu, zyskując przywilej reprezentowania danego województwa podczas finału konkursu, który zostanie przeprowadzony w dniach 20-22 listopada 2023 r. w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.


*- Informacja i zdjęcia: KPP Olesno.

Podziel się