Opowiedzieli filmem i komiksem o swoich heimatach

Opowiedzieli filmem i komiksem o swoich heimatach

Tytuł projektu to w dużej mierze plan działania: „Kamera, dzieci, akcja…” – i tak powstaje film! Choć faktyczna droga do sukcesu była o wiele dłuższa. Na pomysł tych działań wpadli Mateusz Pawełczyk oraz Mateusz Stróżyk ze Stowarzyszenia Opowiadamy.

– Zależało nam na stworzeniu projektu, w którym dzieci będą mogły lepiej poznać okolice swoich rodzinnych stron, ich historię i kulturę. Przy tym, by mogły jednocześnie wykazać się swoją twórczością niezależnie od wieku. Tak powstał pomysł – zróbmy filmy razem z dziećmi, a później przerobimy je też na komiksy! Jako że Mateusz Stróżyk jest z Gąsiorowic w gminie Jemielnica, a ja ze Świercza w gminie Olesno, musieliśmy zrobić dwa filmy!” – mówi Mateusz Pawełczyk.

Pierwszy z filmów „Muzykant i Utopki” to adaptacja lokalnej legendy dziejącej się na drodze z okolic Świercza, Borek Małych i Brońca ku Kolonii Biskupskiej. Krążyła ona wśród mieszkańców od dziesięcioleci, a ostatnio została wydana też w książce „Opowiadane Dziedzictwo” od Stowarzyszenia Opowiadamy.

Najpierw, na warsztatach, prowadzonych przez Wiktorię Krysiak, dzieci z rodzicami projektowali utopki i wprawiali je w ruch – użyto je później w filmie. Część dzieci zgłosiła się do udziału w nagraniach aktorskich – byli to Maximilian i Marcel Hartig oraz Natan i Nikodem Zając. Przebrani i ucharakteryzowani, świetnie wcielili się w swoją role, co zapewne ułatwiło wcielenie się w muzykanta Kamilowi Biłaniukowi (dorosłymi utopkami była również Sylwia Olejnik). Zdjęcia realizowane były w oryginalnym miejscu akcji na tzw. Dioblim Młynku oraz w Rzędowicach przy Dobrodzieniu i w Zawadzkiem. Za reżyserię odpowiadał Mateusz Pawełczyk.

Drugi film „Piyknŏ rajza” to adaptacja opowiadania Kingii Janek. Jest to podróż we śnie po Gąsiorowicach szlakiem gąski. To przygody i masa wiedzy o miejscowości – jej historii, kultury, nazewnictwa, współczesności. Pigułka wiedzy dla wszystkich oglądających, a sami aktorzy też pewnie zdobytej wiedzy łatwo nie zapomną! Udział wzięło kilkanaście dzieci, które na kilku próbach prowadził Mateusz Stróżyk – reżyser tego ponad półgodzinnego filmu!

Wystąpili: Julia Mateja – główna postać, Aleksandra Gawlik – gąska Flora, Michał Wieczorek – gąska Zigus, Karolina Gawlik – gąska Hajdla, Adam Szymeczek – gąska Otto, Emilia Wieczorek – gąska Ema, Mikołaj Gawlik – gąska Bastain, Michał Maseli – gąska Tonik, Zosia Szymeczek – gąska Elza, Dawid Lechowicz – gąska Jorg, Michalina Maseli – gąska Trauta, Franciszek Maseli – gąska Franc, Ania Lechowicz – gąska Izydor, Natalia Walczek – gąska Luise i Kaczka.

Za nagrania obu filmów oraz adaptację do komiksu odpowiadał Mateusz Pawełczyk. Oprócz wspomnianych dwóch komiksów z filmów z projektu jako trzeci został dołączony komiks na podstawie filmu „Suchy Utopek”. Akcja tego filmu również nawiązuje do lokalnych legend i historii a nagrywany był w okolicach Olesna (np. Świercze i Leśna) oraz w Gąsiorowicach i Jemielnicy.

Wszystkie dzieła projektu powstawały również w języku regionu, czyli w języku śląskim. Na ile oczywiście dzieci same w nim mówiły, jego stopień umiejętności różnił się w zależności od postaci, co dodawało dodatkowej charakterystyki kreacją postaci przez nich stworzonymi. Na koniec października odbyła się premiera filmów i komiksu. Kto nie mógł dotrzeć, ten ma szansę nadrobić teraz! Filmy na YouTube Stowarzyszenia Opowiadamy a komiks wypożyczyć w wielu z lokalnych bibliotek w tym oleskiej oraz w Jemielnicy, Strzelec Opolskich i Opola.

Zadanie pn. „Kamera, dzieci, akcja…” było współfinansowane z budżetu Województwa Opolskiego w ramach zadania publicznego w zakresie wsparcia działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych pn. „Opolska Wieś Przyszłości – Wieś dzieciom”. Działanie wpisywało się w prowadzony równolegle projekt „dziecięcy apel przyrodniczy” w ramach którego powstała kolorowanka z motywami ekologicznymi i regionalnymi. Warsztaty poprowadził Leszy – dobry znajomy utopka! A sam projekt filmowy również przemycał wartości dotyczący dobrych postaw wobec natury. Sprawdźcie sami!

Książka komiks: https://e-isbn.pl/IsbnWeb/onix/summary.html?record_id=7678346


Podziel się