Bieg dla koneserów w Żytniowie. Śnieg, mróz i… Mikołaje!

Bieg dla koneserów w Żytniowie. Śnieg, mróz i… Mikołaje!

Bieg Mikołajkowy w Żytniowie to najbardziej oryginalny bieg w regionie! Na dystansie pięciu kilometrów rywalizują bowiem ze sobą Mikołaje, elfy czy skrzaty, a wszystko z celem charytatywnym. Dziewiąta edycja biegu była jednak wyjątkowa, co podkreślali uczestnicy, a zapewniły to warunki atmosferyczne – intensywne opady śniegu i mróz.

– To dopiero druga edycja naszego biegu z taką ilością śniegu. Wtedy było biało, ale teraz mamy prawdziwie “mikołajowe” warunki w Żytniowie – mówi Daniel Baros, organizator imprezy. – To pogoda dla koneserów biegania, ale w ogóle nie zastanawialiśmy się nad odwołaniem imprezy. Jest zima, grudzień, liczyliśmy się z tym, że może spaść śnieg. Oczywiście, służby z gminy Rudniki stanęły na wysokości zadania i odśnieżyły całą trasę i plac imprezy. Myślimy pozytywnie – taka aura wzmocni świąteczny klimat!

Bieg główny na dystansie pięciu kilometrów ukończyło 172 zawodników.

W takich warunkach rekord trasy nie padł, ale podejrzewamy, że z Mikołajem dobre kontakty mają Złochowice, bowiem to właśnie stamtąd pochodzą Barbara i Mateusz Pawełczak, zwycięzcy biegu w żeńskiej i męskiej kategorii. Co ciekawe, to powtórzenie sukcesu sprzed roku!

Jak podkreślają zwycięzcy, ta edycja biegu była absolutnie niepowtarzalna!

– Znamy ten bieg doskonale, ale w takich warunkach tu jeszcze nie biegaliśmy – mówią Barbara i Mateusz Pawełczak. – Intensywne opady, mocno wieje, na trasie leży ubity śnieg, a miejscami rozkopany, gdzie biegało się trochę jak w piasku. W takich warunkach trzeba uważać na zdrowie, nie zwraca się uwagi na czas. Pogoda niesamowicie dodała klimatu tej imprezie, pasuje wręcz idealnie do klimatu świątecznego. Takie imprezy pamięta się zdecydowanie bardziej niż te w idealnych warunkach!

Oto podium w tegorocznej edycji:

Kobiety

  1. Barbara Pawełczak – Złochowice – Team Mati
  2. Dominika Napieraj – Żytniów – Falstart Rudniki
  3. Krystyna Pawlik – Olesno – Mafia Team Lubliniec

Mężczyźni

  1. Mateusz Pawełczak – Złochowice – Team Mati
  2. Adrian Pytlarz – Częstochowa – Darsoft Running Team
  3. Marcel Chodura – Sowczyce – LKS Victoria Olesno

Komplet wyników można znaleźć tutaj: https://chronotex.pl/wp-content/uploads/Wyniki-OPEN-444.pdf

Zanim jednak na trasę ruszyli dorośli Mikołajowie, w biegach dzieci i młodzieży wystartowało około trzydziestu zawodników.

Tegoroczny bieg charytatywnie wspierał akcję “Dyrektor biega po windę dla swoich dzieciaków”. Dzięki przeprowadzonej loterii udało się zebrać ponad pięć tysięcy złotych, a “fantów” było tak dużo, że z Żytniowa prawie każdy wyjeżdżał z upominkiem.

Wybierano również najlepsze stroje, a zwyczaj mikołajkowych strojów powoduje, że ta impreza nabiera szczególnych rumieńców!

Damian Pietruska

Podziel się