“Świąteczna Iskierka” – otwarcie nowej wystawy w oleskim muzeum

“Świąteczna Iskierka” – otwarcie nowej wystawy w oleskim muzeum

W poniedziałek 11 grudnia w Oleskim Muzeum Regionalnym została otwarta wystawa „Świąteczna iskierka” Warsztatu Terapii Zajęciowej w Oleśnie, która zapaliła subtelny płomień radości i ciepła wyczekiwanych Świąt Bożego Narodzenia roztaczając magię tego wyjątkowego czasu.

Twórcza i obfita w ozdoby, różnorodne w formie artystycznego wyrazu, urocza kompozycja o zimowo-świątecznym charakterze, wypełniła salę wystawienniczą miejscowego muzeum, dając przedsmak świątecznego blichtru. Dekoracje i ozdoby bożonarodzeniowe zmieniają każde pomieszczenie w atrakcyjną przestrzeń. Wykonane z ogromną precyzją, starannością i sercem, przykują niejedno spojrzenie wywołując zachwyt na twarzy. Także w tym roku stworzyły, jakże barwną i niezwykle inspirującą mozaikę świąteczną. Ekspozycja wywołuje całą paletę doznań zmysłowych od kolorów zieleni choinki, bieli śniegu i bałwanków, czerwieni, złota czy srebra ozdób, po zapachy igliwia, cynamonu, wanilii, pomarańczy i miodu, do dźwięków dzwoneczków i skwierczenia iskierek, ogników, światełek i gwiazdek.

Tradycja obchodzenia tych najpiękniejszych świąt jest wiekowa i powszechnie znana, a jedną z form jej kultywowania jest ta piękna prezentacja talentów i umiejętności podopiecznych WTZ w Oleśnie pod czujnym okiem instruktorów.  Wystawa jest bogata, tak pod względem ilości, staranności wykonania, jak i różnorodności prezentowanych prac.  Przepyszna, przeobfita w ozdoby, wręcz barokowa. Toteż w miejscowym muzeum wkraczamy już w cudowną przedświąteczną atmosferę, aby niebawem świętować Narodzenie Pańskie.

Dlaczego jest Boże Narodzenie?

Chrześcijanie obchodzą Boże Narodzenie, aby radować się z narodzin Jezusa Chrystusa, uważanego za Syna Bożego. Inni obchodzą Boże Narodzenie jako czas miłości, rodziny i radości, a także dzień dawania i otrzymywania prezentów. Od 354 r. obchodzono święto narodzin Jezusa. Na Wschodzie chrześcijanie wcześniej rozpoczęli kultywowanie Narodzenia Pańskiego, ale łączyli je ze świętem Objawienia Pańskiego- Epifanii znanego pod potoczną nazwą uroczystości Trzech Króli, obchodzonego w dniu 6 stycznia.

Święta Bożego Narodzenia obfitują w zwyczaje, obrzędy i symbole. Jednym z najczytelniejszych symboli tych świąt jest tradycja budowania, stawiania szopek, stajenek, betlejek. W tym roku przypada 800-lecie szopki bożonarodzeniowej, ale jej korzenie sięgają 330 r., gdy cesarzowa Helena poleciła w grocie betlejemskiej wybudować marmurowy żłóbek, który miał upamiętniać miejsce narodzin Syna Bożego. Ok. 397 r. grota ta przekształcona została na stajenkę, w której umieszczono rzeźby Świętej Rodziny i pasterzy. Naturalności tej scenerii nadały, pasące się obok, żywe zwierzęta. Odwiedzający to miejsce pielgrzymi przywieźli ten zwyczaj do Rzymu, gdzie podobną inscenizację uczyniono w bazylice Matki Bożej Większej. Powszechnie uznaje się za twórcę szopki bożonarodzeniowej św. Franciszka z Asyżu, który w 1223 r. otrzymał od papieża Honoriusza III zezwolenie na przygotowanie wyjątkowego widowiska. W górskiej miejscowości Greccio, w jednej z tamtejszych grot  przygotował przedstawienie Narodzenia Pańskiego. Na terenie pustelni ustawiono świece i pochodnie, żywe zwierzęta i prawdziwy żłób. Braciszkowie złożyli w nim wyrzeźbioną w drewnie figurkę Dzieciątka Jezus, a obok niego ustawili żywego osła i wołu. W postaci Świętej Rodziny  oraz pasterzy wcielili się mieszkańcy Greccio.

Jak pisał Tomasz Celano, pierwszy biograf świętego, nad samym żłóbkiem odprawiona została Msza św., a diakon św. Franciszek odśpiewał Ewangelię. W ten sposób Biedaczyna z Asyżu  chciał przybliżyć prostym ludziom cud przyjścia na świat Boga-Człowieka. Szopka odegrała ważną rolę ewangelizacyjną. Z biegiem lat rozpowszechniła się w całym świecie chrześcijańskim, głównie za przyczyną zakonów franciszkańskich. Wystawiana była początkowo w kościołach, potem również na dworach i w bogatych domach, wreszcie trafiła pod strzechy, skąd wywodzi się szopka ludowa i zwyczaj kolędowania z szopką. W pobliskich Borkach Wielkich ojcowie franciszkanie wystawiają największą i najpiękniejszą szopkę Ziemi Oleskiej.

A my dzisiaj na pamiątkę tych wydarzeń kultywujemy tradycje bożonarodzeniowe, ubieramy choinkę, zdobimy domy, zasiadamy do wieczerzy wigilijnej, śpiewamy kolędy, obdarowujemy się prezentami i uczestniczymy w pasterce.

– Dziękuję pracownikom i uczestnikom WTZ Olesno za tak piękną ekspozycję, inwencję twórczą i zaangażowanie. Szczególnie paniom, które zaaranżowały tę wystawę: p. Sylwii Dryndzie i  p. Annie Jeziorek. Otwarciu ekspozycji towarzyszył także koncert kolęd w wykonaniu podopiecznych, których przygotowała p. Sandra Jasina – mówi Ewa Cichoń, dyrektor Oleskiego Muzeum Regionalnego. –

Wystawa roztacza aurę Godów, jak się na Śląsku mawiało, wprowadzając nas w świąteczną atmosferę, której ulegli przybyli na otwarcie wystawy mieszkańcy Olesna wraz przedstawicielami lokalnych władz samorządowych, instytucji kulturalnych, szkół i mediów. Wśród nich znaleźli się kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Oleśnie Ewa Janiszewska -Dandyk z pracownikami i  podopiecznymi warsztatu, dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Sowczycach Katarzyna Balcerzak z podopiecznymi, wicedyrektor PSP nr 2 w Oleśnie Beata Małecka, dyrektor ZSZ w Oleśnie Horst Chwałek, dyrektor PSP nr 1 Adam Adamski, Mariola Flank z Wydziału Promocji i Rozwoju Gospodarczego Starostwa w Oleśnie, pracownicy Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu  Starostwa w Oleśnie Monika Nalichowska i Zuzanna Bochenek, Anna Mysiakowska- zastępczyni przewodniczącego rejonowego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Oleśnie oraz uczniowie z nauczycielką Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Oleśnie.

Wystawa czynna do 15 stycznia, na którą serdecznie zapraszamy.


*- Informacja i zdjęcia: Oleskie Muzeum Regionalne.

Podziel się