Gorzowska “Elza” zyska nowe oblicze!

Gorzowska “Elza” zyska nowe oblicze!

Teren wokół Pomnika Zwycięstwa i Wolności w Gorzowie Śląskim zostanie zrewitalizowany. Mieszkańcy nazywają postać kobiety na pomniku Elzą.

Sam pomnik i teren wokół niego, to miejsce szczególne dla mieszkańców Gorzowa Śląskiego. W 2018 roku Instytut Pamięci Narodowej wzywał do usunięcia pomnika, w ramach działań dekomunizacyjnych. Mieszkańcy miasta stanęli w jego obronie, zorganizowali pikietę, a pod petycję przeciwko wyburzeniu pomnika podpisało się ponad 750 osób! Sprawę opisywaliśmy tutaj:

Pikieta w obronie pomnika w Gorzowie Śląskim

Pomnik został ocalony, a w przyszłym roku to miejsce ma zyskać zupełnie nowe oblicze.

– Z Biurem Projektowym Ramony Zygmunt-Olejnik podpisałem ważną umowę – na wykonanie dokumentacji projektowej dla inwestycji: „Rewitalizacja terenu wokół „Pomnika Zwycięstwa i Wolności” w Gorzowie Śląskim” – informuje Rafał Kotarski, burmistrz Gorzowa Śląskiego. – Już w przyszłym roku to ważne miejsce na mapie Gorzowa zmieni się nie do poznania. Od razu uspokajam wszystkich: nasza słynna gorzowska „Elza” pozostanie.

W planach jest wybudowanie parkingu dla samochodów osobowych. Pojawi się też stacja ładowania dla pojazdów elektrycznych. Nowe będą słupy oświetleniowe, mała architektura w postaci ławek i donic z kwiatami. Zainstalowana zostanie także fontanna (tzw. mokry chodnik).

Gmina uzyskała na ten cel dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych w wysokości 900 tysięcy złotych, a planowany koszt zadania ma wynieść około miliona złotych.

Dokumentacja projektowa ma zostać wykonana w pierwszej połowie roku 2024, wtedy mają się także rozpocząć prace, które mają zostać zakończone pod koniec 2024 roku.

Damian Pietruska

*- Wizualizacje: Urząd Miejski w Gorzowie Śląskim.

Podziel się