Otwarcie wystawy “25 lat Powiatu Oleskiego”

Otwarcie wystawy “25 lat Powiatu Oleskiego”

W środę 20 marca w Oleskim Muzeum Regionalnym nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy “25 lat Powiatu Oleskiego”. 

Otwarcia wystawy dokonali starostowie olescy: Jan Kus, Stanisław Belka i Roland Fabianek oraz Sekretarz Powiatu Danuta Antas.

Historię powiatu oleskiego, zarówno tę z ostatnich 25 lat, jak również sięgającą znacznie odleglejszych czasów, bo aż do średniowiecza, przybliżyła obecnym na otwarciu Ewa Cichoń, dyrektor Oleskiego Muzeum Regionalnego, jednocześnie przewodnicząca Rady Powiatu w Oleśnie.

Wystawa jest wielowymiarowa, ukazuje różne przestrzenie działania mieszkańców powiatu oleskiego. Ze względu na ograniczenia powierzchni sali wystawowej w oleskim muzeum ekspozycja ukazuje najważniejsze aspekty 25-letniej działalności Powiatu Oleskiego.

Na wystawie można obejrzeć bogatą galerię zdjęć prezentującą ważne wydarzenia z 25 lat funkcjonowania powiatu, sylwetki znanych mieszkańców czy też fotografie dokumentujące zmiany, jakie zaszły w naszym powiecie. Jest doskonałą okazją, aby zobaczyć Akt Nadania Powiatu Oleskiego, który pierwszy Starosta Oleski Jan Kus odebrał na Zamku Królewskim w Warszawie 23 listopada 1998 r.

Wśród eksponatów znajdują się również statuetki – Róże Powiatu i Perły Powiatu Oleskiego, puchary, wydawnictwa promujące lokalną historię, pamiątki związane z międzynarodową współpracą z partnerami z Niemiec i Ukrainy, produkty należące do „Oleskiego Koszyka” i wiele innych.

Elementem ekspozycji są obrazy artystów amatorów i profesjonalistów ukazujące ciekawe i charakterystyczne miejsca naszego powiatu.

Miłośnicy pięknych krajobrazów i nie tylko mogą obejrzeć filmy nakręcone w ramach Forum Ekonomicznego „KOOPERACJA” i OK FOOD FESTIVAL.

Uroczystość uświetnił występ uczniów Młodzieżowego Studium Muzyki Rozrywkowej w Oleśnie – Julii Marcinkowskiej i Julii Hober.

Drobny poczęstunek przygotowali pracownicy Zespołu Szkół Zawodowych w Oleśnie.

Wystawę można zwiedzać w oleskim muzeum do 22 kwietnia.


*- Informacja i zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Oleśnie.

Podziel się