To była trudna przeprawa

Olescy koszykarze wygrali rewanżowy mecz z MKS-em Strzelce Opolskie 73:66 i awansowali do II rundy play off, gdzie czeka na nich mistrz rozgrywek i lokalny rywal KS Start Meble Dobrodzień.

MKS Strzelce Opolskie to teoretycznie najsłabsza drużyna rozgrywek, która po rundzie zasadniczej zajęła ostatnie, piąte miejsce w opolskiej III lidze. Ten zespół napsuł jednak oleśnianom (drugie miejsce) mnóstwo krwi. Najpierw w Strzelcach Opolskich padł remis 64:64, a w rewanżu w Oleśnie OKS wygrał 73:66, ale potrzebne do tego były dwa składniki: najwyższe umiejętności oraz fura szczęścia.

W tej lidze nie ma słabych zespołów, tutaj każdy może wygrać z każdym – komentuje Adam Richter, grający trener OKS-u. – Drużyna ze Strzelec Opolskich to najlepiej przygotowany zespół pod względem kondycyjnym, najbardziej wybiegany. Być może mają słabszy skład niż pozostali, ale grają zespołowo i widać, że są dobrze wytrenowani. Wygraliśmy korzystając z koszykarskiej mądrości, doświadczenia i dzięki indywidualnościom.

Od początku meczu czuć było wysoką stawkę spotkania. Obie drużyny narzuciły wysokie tempo, co było efektowne, ale mogło martwić oleskich kibiców. Młodszy zespół gości co chwilę mieszał w składzie, oszczędzając siły, a OKS opierał grę na sześciu zawodnikach.

Pierwsza i druga kwarta to koncert gry oleśnian. OKS był zespołem lepszym, co pokazuje również wynik do pierwszej połowy 37:29. Pierwsze objawy zmęczenia pojawiły się w trzeciej kwarcie, ale gospodarze zawsze mogli liczyć na pojedynczy zryw jednego z zawodników.

Ostatnia kwarta była bardzo nerwowa. 58:48 to niby bezpieczny wynik, ale w koszykówce wszystko może się zmienić po minucie rozluźnienia. Oleśnianie ostrożnie szafowali swoimi siłami, bronili wyniku, jak najdłużej przeprowadzając każdą akcję i wybijając gości z uderzenia. Przyjezdni jednak walczyli do ostatniego tchu i stosunek zbliżył się do niepokojącego stanu 65:61. Wtedy przydało się doświadczenie Adama Richtera, Zbigniewa Jasińskiego i Jarosława Leszczyńskiego. To koszykarze, którzy nawet na dużym zmęczeniu, sporej presji i podwójnym kryciu mają spokojną rękę przy decydujących rzutach.

OKS Olesno – MKS Strzelce Opolskie 73:66

(19:12,18:17, 21:18, 15:19)

Hala Zespołu Szkół w Oleśnie, 31.01.2014, 19:30

OKS: Zbigniew Jasiński 25, Adam Richter 16, Jarosław Leszczyński 9, Adam Pietrzik 8, Daniel Pełka 7, Michał Kwaśnicki 6, Wojciech Gronkowski 2. Trener Adam Richter.

***

Już teraz zapraszamy na derbowy pojedynek w II rundzie play off. Mecz OKS-u ze Startem odbędzie się w piątek 7 lutego w Oleśnie. Start to mistrz rundy zasadniczej. W pierwszym meczu obu drużyn Start pokonał w Dobrodzieniu OKS 87:79, a w rewanżu w Oleśnie górą był OKS z bilansem 75:62.

– To będzie jeszcze wyższy poziom trudności – ocenia Adam Richter, grający trener OKS-u, który przez lata występował właśnie w Starcie. – Mamy z nimi równy bilans, zwycięstwo i porażkę. Jesteśmy jednak w stanie ich ograć. Dopisuje nam apetyt na zwycięstwo.