XV Międzynarodowe Zawody Drwali w Bobrowej

XV Międzynarodowe Zawody Drwali w Bobrowej

40 drwali z czterech państw uczestniczyło w XV Międzynarodowych Zawodach Drwali, które odbyły się w Bobrowej w sobotę i niedzielę 5 i 6 lipca.

Zawody cieszą się sporą renomą. Do Bobrowej zjeżdżają drwale z całej Polski, Niemiec, Słowacji i Francji. Zawodnicy rywalizują w pięciu konkurencjach: ścinka w lesie, przygotowanie pilarki, przerzynka złożona, przerzynka na dokładność, okrzesywanie.

Faworyt imprezy, Jacek Stochniałek pochodzący z Żytniowa miał w tym roku wielkiego pecha. Sześciokrotny zwycięzca Międzynarodowych Zawodów Drwali w Bobrowej po czterech konkurencjach był drugi i w finale walczył o zwycięstwo z przyszłym mistrzem Kamilem Szarmachem (Czersk). Niestety w efektownej konkurencji okrzesywania w końcówce z pilarki spadł mu łańcuch, w efekcie osuwając się aż na piętnaste miejsce.

Najlepszy z naszego powiatu był Tomasz Kowol z Radawia, który zajął czwarte miejsce.

DSC_4162

Oto wyniki XV Międzynarodowych Zawodów Drwali w Bobrowej

Zawodnicy-Bobrowa XV zawody

Za najpiękniejsze rzeźby nagrody otrzymali: Tomasz Kowol (za latarnię morską ), II Ditrich Harder – Niemcy )za rzeźbę buta), III – Didier Cognard – Francja (za puchar).

Imprezą towarzyszącą zawodom były dwudniowe warsztaty ginących zawodów i dziedzictwa kulturowego “Ocalić od zapomnienia”. Uczniowie ze szkół podstawowych z terenu gminy Rudniki dowiedzieli się między innymi jak przygotować tradycyjny bigos czy zupę drwala. Uczyć mieli się od kogo, bowiem od samego kulinarnego mistrza Edwarda Gładysza.

Uczestniczyli również w konkurach plastycznych i wiedzy zorganizowanych przez przedstawicieli Państwowej Inspekcji Pracy oraz w wykładach “Bezpieczna praca drwala”, “Las bliżej nas” oraz “Ochrona środowiska”. Wykłady prowadzili: Leszek Morawiak, Wojciech Jaroń, Dariusz Bryś i Michał Zając.

Wykład przeprowadzili również nauczyciele Technikum Leśnego im. Stanisława Morawskiego w Brynku czy sam Jacek Stochniałek, który opowiadał o pracy drwala i dał pokaz umiejętności praktycznych.

Projekt zakończyły występy artystyczne w wykonaniu  zespołu folklorystycznego „Rudniczanie” oraz góralskiej kapeli ludowej „U bacy”.

Podziel się