Nasi młodzi filmowcy nagrali śląski film

Nasi młodzi filmowcy nagrali śląski film

“Komisorz Hanusik” Marcina Melona – kryminał z mitologią śląską w tle, napisany po śląsku, stał się inspiracją dla młodych ludzi, głównie z powiatu oleskiego, do powstania filmu na jego podstawie. To film krótkometrażowy, dlatego postanowiono skupić się tylko na jednym rozdziale (akurat bez postaci nadprzyrodzonych), z pierwszej książki o przygodach śląskiego Holmesa.

– Zapotrzebowanie na kino bliższe tutejszej ludności, niż filmy z Hollywood czy nawet te Polskie, widoczne było już przed premierą – poprzez zainteresowanie lokalnych mediów i wyczekiwanie publiczności – mówi Mateusz Pawełczyk, reżyser filmu. – Chodź ze wsparciem bywało różnie, od początkowych super reakcji wydawcy (Silesia Progress) i autora, na pomysł, przez trudności ze znalezieniem lokacji i powątpiewaniem, po w końcu znów pozytywne reakcje, pomoc i zainteresowanie.

Do czego młodym filmowcom potrzebna była pomoc?

– Jesteśmy filmowcami z zamiłowania, a nie z zawodu (chodź mam nadzieję, że w przyszłości będzie jedno i drugie), dlatego jest to film niekomercyjny realizowany głównie z naszych prywatnych środków – mówi Mateusz Pawełczyk. –  Nie mogliśmy nikomu zapłacić za wykorzystanie miejsc do filmu. Na szczęście dzięki wcześniejszym realizacjom i dobrej woli, takie miejsca uzyskaliśmy od Dobroteki, Silesia Progress, LZS Wojciechów oraz Miejskiego Domu Kultury w Oleśnie. Natomiast zespół Oberschlesien udostępnił nam swój utwór, a Marzena Rakowska i Katarzyna Świderska nawet stworzyły nową piosenkę specjalnie dla filmu. Mogliśmy również liczyć na wsparcie promocyjne Powiatu Oleskiego oraz Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. Dziękujemy również wszystkim innym, którzy uwierzyli w ten projekt, promowali nas i dali słowa wsparcia!

Kim właściwie są młodzi artyści?

– Jesteśmy grupą młodych ludzi, uczniów szkół średnich i studentów – mówi reżyser. – Wśród nas znaleźli się amatorzy aktorstwa, miłośnicy tworzenia filmów, jak i po prostu ludzie aktywni.

Na czele stanął pomysłodawca – Mateusz Pawełczyk, który jest reżyserem i montażystą przedsięwzięcia oraz głównym autorem zdjęć, lecz nie jedynym, bowiem w scenach, w których sam występował pomagały Roksana Opas oraz Amanda Jendrszczok. Obie również występują, a Roksana dodatkowo jest odpowiedzialna za charakteryzację. Odtwórca głównej roli to Kamil Żyłka, a jego partnera zawodowego gra Wojciech Grzemba.

Oprócz wcześniej wymienionych występują również: Aleksandra Skwara, Adrian Schulz, Natalia Kuliberda, Kamil Małek i inni.

– Zrobiliśmy to głównie dla własnej satysfakcji i dobrej zabawy, ale również dla promocji kultury śląska w tak atrakcyjny sposób oraz pokazania ziem oleskich w tle – mówi Mateusz Pawełczyk. – Nie ukrywamy, że być może również dla zauważenia nas, dzięki czemu moglibyśmy tworzyć kolejne filmy inspirowane naszą małą ojczyzną. A może nawet szansa na wymarzoną szkołę i spełnienie marzeń?

Zachęcamy do zobaczenia filmu. Planowane są również pokazy połączone ze spotkaniami z autorem książki i autorami filmu.

Podziel się