Gitarzyści z Praszki nagrali własną płytę

Gitarzyści z Praszki nagrali własną płytę

Kółko Gitarowe, działające przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Praszce nagrało płytę, złożoną głównie z piosenek praszkowskich zespołów, a 9 maja w Praszce powstanie teledysk do autorskiego utworu “Kocham to miejsce”.

Kółko, prowadzone przez Michała Jędryszka prowadzone jest od czterech lat. Od października 2014 stworzono jedną zaawansowaną grupę, która liczy 16 osób.

– Pierwszy semestr tego roku szkolnego zaczęliśmy od nauki piosenek z repertuaru Arki Noego – mówi Michał Jędryszek. – Naszym celem było zagranie kilku koncertów w okolicznych kościołach, aby uzbierać fundusze na nagranie płyty. Jesienią zagraliśmy koncerty w Praszce (Makowe Wzgórze), Gorzowie Śląskim oraz Wierzbiu. Drugi semestr to już tylko przygotowania do nagrania płyty.

Nagrywanie płyty odbyło się 10 i 11 kwietnia w profesjonalnym studiu HoM Studio w Kłobucku. Pierwszego dnia nagrane zostały gitary elektryczne, gitara basowa i perkusja. Drugiego dnia nagrywane były gitary akustyczne, klawisz oraz wokale.

– Samo nagrywanie utworów zajęło niecałe piętnaście godzin, następnie pięć godzin zajął mix i mastering – mówi pomysłodawca projektu. – Uzyskaliśmy taki czas, dzięki doskonałemu przygotowaniu całej grupy. Warto również podkreślić, że nie było sytuacji, aby ktoś się zestreował na tyle, żeby nie był w stanie wykonać swojego zadania. Cała grupa zachowywała się naprawdę bardzo profesjonalnie.

Kółko uzyskało zgodę praszkowskich zespołów na wykorzystanie ich piosenek, które znajdą się na płycie. Mamy przyjemność je zaprezentować.

 Pajujo – “Nie pytaj”

Żółte Papiery – “Wybraniec życia”

Alter – Ego – “Modlitwa”

Chillaz – “Panta Rhei”

Piątym utworem, zarazem najważniejszym dla młodych artystów jest własna piosenka “Kocham to miejsce” (słowa i muzyka – Michał Jędryszek).

– Chcemy, aby płyta niosła za sobą pozytywne skojarzenia z naszym regionem – mówi autor tekstu utworu. – Singiel “Kocham to miejsce” jest o tym, co jest dla nas ważne. Utwór z założenia ma być wesoły i ma chociaż w niewielkim stopniu przyczynić się do promowania naszego regionu. Chcemy pokazać, że młodzi ludzie, pomimo coraz częstszej konieczności wyjazdów “za chlebem”, wiążą swoją przyszłość z miejscem, w którym się wychowują i jest ono dla nich istotne.

Teledysk do utworu “Kocham to miejsce” będzie nagrywany na terenie Praszki. Finałowa scena z udziałem mieszkańców kręcona będzie o godzinie 15.00 na placu koło Wyderki.

– Na to wydarzenie zapraszamy wszystkich chętnych – mówi Michał Jędryszek.

Utworzone zostało już wydarzenie na Facebook-u: https://www.facebook.com/events/1431071360527473/ .

Płytę bedzie można nabyć podczas Biesiady Świętojańskiej w Praszce w sobotę 20 czerwca – wtedy też zespół wystąpi po raz pierwszy z repertuarem Made In Praszka.

– Będzie również możliwość skontaktowania się z nami poprzez fanpage na Facebook’u – mówi Michał Jędryszek. – Płyta będzie kosztowała 15 złotych, a dochód z niej przeznaczymy na płytę Made In Praszka 2. W bieżącym roku postawiliśmy sobie poprzeczkę bardzo wysoko i chcemy kontynuować działania wykraczające poza same zajęcia. Wydanie płyty oraz nakręcenie teledysku jest możliwe dzięki dyrektorowi M-GOKiS – Jackowi Pacowi za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni. Bez finansowego wsparcia nie byłoby to dla nas wykonalne.

Płytę nagrano w składzie:

 Wokaliści: Katarzyna Dwornicka, Dominik Szyszka, Julia Jędryszek, Maja Walczak, Nina Walczk, Zofia Cyrkler, Oliwia Komor, Hanna Raj.

Gitary akustyczne: Dominika Frączek, Natalia Skowronek, Dominik Szyszka, Julia Jędryszek, Zofia Cyrkler, Damian Golczyk, Oliwia Komor, Katarzyna Dwornicka.

Gitary elektryczne: Nina Walczak, Filip Walczak, Łukasz Ryng.

Instrumenty klawiszowe: Julia Jędryszek

Gitara basowa: Adrian Jarząb

Perkusja: Maja Walczak, Nina Walczak

Przygotowanie: Michał Jędryszek.

Damian Pietruska

Podziel się