Olescy uczniowie z sukcesami walczą o krew

Olescy uczniowie z sukcesami walczą o krew

Zespół Szkół Zawodowych w Oleśnie słynie z walki z ciągłym brakiem krwi. Tym razem szkoła z sukcesami uczestniczyła w Ogólnopolskim Turnieju w Honorowym Krwiodawstwie pod hasłem “Młoda Krew Ratuje Życie”.

Była to rekordowa edycja konkursu. Każda kolejna edycja zaczyna się na początku września, a kończy pod koniec czerwca. Jest to turniej, który pozwala uczniom głębiej zrozumieć idee honorowego krwiodawstwa.

– Krew jest rzeczą, której nie da się póki co wytworzyć w warunkach laboratoryjnych, a zapotrzebowanie na nią jest wciąż bardzo duże – mówi Andrzej Suder, koordynator akcji w ZSZ w Oleśnie.

42 szkoły, w tym dwie szkoły wyższe, 1 500 zaangażowanych uczniów, oddanej krwi 1 467 litrów, co w przeliczeniu daje mniej więcej 1 litr na ucznia, a zwycięska szkoła tej edycji oddała około 8 litrów krwi więcej niż zwycięzca poprzednich. Szkoły rywalizowały w trzech kategoriach: promocji honorowego krwiodawstwa, ilości oddanej krwi w przeliczeniu na jednego pełnoletniego ucznia i ilości łącznie oddanej krwi w danej szkole.

– W kategorii promocja zwycięzcą została nasza szkoła – Zespół Szkół Zawodowych im. J. Lompy w Oleśnie – mówi Andrzej Suder. –  Zebraliśmy ponad 74 litry, co pozwoliło na zajęcie 4 miejsca w kategorii ilości łącznie oddanej krwi. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu i zapraszam do następnych akcji, a najbliższa już 30 września.

*- Informacja i zdjęcia: ZSZ Olesno.

IMG_0862

 

Podziel się