Jaki materiał najlepiej sprawdzi się na pokrycie dachu?

Jaki materiał najlepiej sprawdzi się na pokrycie dachu?

Pomysłów na funkcjonalne i skuteczne pokrycie dachu jest bardzo wiele, można wybierać chociażby między tradycyjną dachówką ceramiczną, blachodachówką a różnego rodzaju pokryciami bitumicznymi, w tym papami. Niektórzy jednak sięgają po jeszcze bardziej ekstrawaganckie metody, przez co dach staje się ciągłym polem do prezentowania nowoczesnej myśli technicznej i inwencji człowieka.

Pierwsza i podstawowa zasada dotycząca doboru materiału na pokrycie dachowe brzmi: dostosuj się do rodzaju dachu. Istotną kwestią w wyborze wyrobu jest przecież kształt dachu – może być on bowiem płaski lub spadzisty a stromość odgrywa wielką rolę w wahaniach dotyczących jego przyszłego wyglądu. Możemy też zawczasu ułatwić pracę sobie i fachowcom dopasowując materiał do formy architektonicznej, jaką przybiera nasz dach, w zależności od tego czy jest to konstrukcja skomplikowana czy prosta będziemy wybierać ewentualne opcje. Dużo także zależy od wytrzymałości więźby dachowej, która nie zawsze jest w stanie utrzymać ciężar każdej techniki pokrycia. Naturalnie wszystkie te niuanse należy skutecznie rozwiązywać już na etapie projektowania budynku.

Dobrze dopasuj pokrycie swojego dachu

Wybór otwierają naturalnie tradycyjne dachówki ceramiczne oraz cementowe. Stanowią one jedną z najstarszych technik krycia dachu. Ich mały wymiar czyni je doskonałym narzędziem, gdy chcemy dopasować pokrycie do naprawdę skomplikowanych kształtów zadaszenia. Podczas ich układania prawie w ogóle nie mamy też do czynienia z odpadami a ewentualne uszkodzone ogniwa łatwo wymienić nawet po wielu latach. Jedyną wadą dachówek pozostaje ich waga – nie każda więźba jest odpowiednio skonstruowana, by udźwignąć ciężar około 70 kg na metr kwadratowy.

Kolejna alternatywą są blachy, które przybierają różne popularne formy, od blach płaskich przez trapezowe, aż po chętnie stosowane blachodachówki. Zaletami pokrycia z blachy są jego lekkość i trwałość. Te sprzedawane w taśmach bądź arkuszach materiały w zależności od wybranego typu (blacha ocynkowana, miedziana lub aluminiowa) są w stanie wytrzymać na dachu przez dwa kolejne pokolenia.

Można także pokusić się o postawienie na papy asfaltowe – to najczęściej wybierany produkt jeśli chodzi o pokrywanie dachów płaskich, jednak można ich też używać na dachach o bardziej skomplikowanych kształtach, gdyż idealnie dopasowują się do krytej powierzchni tworząc niemożliwą do sforsowania powłokę hydroizolacycjną. Dodatkowym atutem papy jest to, że pokrycie pozostaje bardzo lekkie, a nowoczesna poliestrowa osnowa, na której oparte są warstwy bitumu wzbogaconego o kauczuk syntetyczny, utrzymuje wyrób w niezmiennej jakości przez wiele lat. Papy idealnie nadają się też do renowacji i remontów dachów, które w ich przypadku stają się proste i przyjemne.


*- Materiał partnera.

Podziel się