• Home »
  • Sport »
  • Dziewięć medali dla VEGI Dobrodzień oraz tytuł Najlepszej Zawodniczki w Kielcach

W dniach 3-4 lutego w Kielcach zostały zorganizowane Ogólnopolskie Zawody Pływackie o Puchar Prezydenta Miasta Kielc.

W zawodach mogli startować zawodnicy w wieku 10-18 lat. Organizatorem zawodów była Sekcja Pływacka SALOS Cortile Kielce oraz Urząd Miasta Kielce we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji.

W zawodach w Kielcach udział wzięli zawodnicy Sekcji Pływackiej VEGA Dobrodzień, którzy zanotowali bardzo udane starty indywidualne zdobywając ostatecznie 9 medali, w tym 6 złotych, 1 srebrny i 2 brązowe. Zdobycze medalowe zawodników Sekcji Pływackiej VEGA Dobrodzień w konkurencjach indywidualnych przyczyniły się do umiarkowanej radości wśród zawodników oraz optymizmu u trenera. W ostatecznej klasyfikacji medalowej zawodów Sekcja Pływacka VEGA Dobrodzień zajęła wysokie 7 miejsce wśród 15 sklasyfikowanych ekip sportowych.

Do wyniku medalowego zdecydowanie przyczyniły się dziewczęta, które zdobyły 6 medali. Z bardzo dobrej strony zaprezentowały się Marta Rakowska wśród 12-latek i Alicja Jonczyk wśród 15-latek. Marta w swoich sześciu startach indywidualnych, zdobyła 5 złotych medali. Dorobek medalowy dziewcząt powiększyła także Alicja, która zdobyła medal brązowy w konkurencji sprinterskiej stylem klasycznym. Na wyróżnienie zasługuje także Laura Oliwa, która wraz z Martą udanie startowały w konkurencji specjalnej zawodów 200 m stylem zmiennym OPEN. Konkurencja ta jako jedyna przeprowadzona była systemem eliminacji i ścisłego finału. Pierwszego dnia zawodów obie zawodniczki zajęły miejsca 5 i 6 w eliminacjach, dzięki czemu zapewniły sobie awans do startu finałowego podczas drugiego dnia zawodów. W rywalizacji ze starszymi koleżankami w ścisłym finale nasze młodsze pływaczki utrzymały pozycje z eliminacji. Ponadto, dzięki osiągniętym wynikom indywidualnym Marta Rakowska zdobyła Puchar Prezydenta Miasta Kielc dla Najlepszej Zawodniczki Zawodów w kategorii wiekowej dziewcząt 12 lat i młodsi.

Dorobek medalowy VEGI Dobrodzień powiększył Marcel Guzy, który zdobył 3 medale w każdym kolorze kruszcu. Marcel, specjalista stylu klasycznego zdecydowanie wygrał wyścig na dystansie 100 m „żabką” wśród najstarszych zawodników. Na podkreślenie zasługuje także udział Marcela w konkurencji specjalnej zawodów 200 m stylem zmiennym OPEN. W eliminacjach uzyskał 4 wynik, który zapewnił udział w niedzielnym finale. Jednak bieg finałowy rządzi się swoimi prawami i Marcel w ścisłym finale, po zaciętej walce ostatecznie zajął drugie miejsce zdecydowanie pokonując rywali na odcinku stylu klasycznego, którego jest specjalistą znanym w środowisku pływackim. Natomiast medal brązowy Marcel zdobył na dystansie sprinterskim w klasyku.

Zawodnicy startowali również w rywalizacji drużynowej sztafet. W konkurencji sztafet mieszanych 4×50 m stylem zmiennym OPEN sztafeta w składzie: Jonasz Badura, Marcel Guzy, Marta Rakowska i Katarzyna Klama zajęła dobre 7 miejsce w stawce 13 ekip klubowych. A w konkurencji sztafet mieszanych 4×50 m stylem dowolnym OPEN sztafeta w składzie Alicja Jonczyk, Dominik Kolecek, Katarzyna Klama i Adrian Jainta powtórzyła wynik zmiennistów w stawce 11 ekip klubowych. Wyścigi drużynowe zmobilizowały naszych zawodników do dodatkowego wysiłku i jeszcze większej rywalizacji. Uwadze trenera nie umknęły dobre międzyczasy poszczególnych zawodników, czego dał wyraz podczas gratulacji złożonych zawodnikom i omówienia obu sztafetowych wyścigów.

W Ogólnopolskich Zawodach Pływackich o Puchar Prezydenta Miasta Kielc na Pływalni MOSiR ORKA w Kielcach udział wzięło 239 zawodników z 18 sekcji i klubów sportowych, w tym ekipa zagraniczna z Ukrainy.

Udział pływaków w zawodach odbył się dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia Promocji Pływania VEGA z Dobrodzienia KRS 0000157060, które przy tej „medalowej  okazji” zwraca się z gorącą prośbą o przyłączenie do akcji zbierania 1% podatku na dalsze wspieranie i promowanie pływania wśród dzieci i młodzieży. Prośbę o wsparcie szczególnie kierujemy do kibiców i sympatyków sportu pływackiego, których nie brakuje wśród społeczności Powiatu Oleskiego.

*- Informacja i zdjęcia: Stowarzyszenie Promocji Pływania VEGA Dobrodzień.