Oleśnianie pobiegli “Tropem wilczym” z Żołnierzem Wyklętym

Oleśnianie pobiegli “Tropem wilczym” z Żołnierzem Wyklętym

96 biegaczy wystąpiło w III oleskim Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych “Tropem Wilczym”. Biegi pamięci odbywają się w całej Polsce, ale w Oleśnie wydarzenie jest wyjątkowe, bowiem biegaczy startuje major Wincenty Soliński, Żołnierz Wyklęty.

To naprawdę coś niezwykłego, że dzieci, młodzież, ale i dorośli mogą uczestniczyć w biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, na którym obecny jest jeden z nich.

91-letni major Wincenty Soliński, jeden z Żołnierzy Wyklętych z oddziału „Babinicza”, pseudonim „Stuk”, który w oddziale pełnił funkcję strzelca amunicyjnego, symbolicznym strzałem z pistoletu dał znak biegaczom, że mogą startować w biegu.

– To żywa historia, dzieci, przyglądajcie się. To coś niesamowitego, że mamy taki zaszczyt i możemy się chlubić, że mieszkańcem Olesna jest jeden z tych, którzy są czczeni przez ostatnie lata w naszej Ojczyźnie – mówił Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna.

Miejsce jest również idealnie dobrane, bowiem trudno sobie wyobrazić lepszą trasę, jak leśne dukty przy uroczysku Siedem Źródeł. Ten bieg ma po prostu swój klimat.

Uczestnicy biegli na dystansie 1963 metrów – to odwołanie do roku, w którym został stracony ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek. Klasyfikacja końcowa nie była w tym biegu najważniejsza, ale wśród mężczyzn pierwszy z dużą przewagą na metę dotarł Marcel Chodura, a wśród kobiet najszybsza była Magdalena Chęcińska.

Damian Pietruska

Podziel się