Trenerzy klubów Bundesligi na szkoleniu w Oleśnie

Trenerzy klubów Bundesligi na szkoleniu w Oleśnie

Mateusz Kurt z Bayeru Leverkusen oraz Pascal Magner z Fortuny Düsseldorf przeprowadzili szkolenie dla trenerów piłkarskich w Oleśnie.

5n6a2525Mateusz Kurt jest trenerem motorycznym w akademii drużyn męskich U-17 i U-23 oraz zespołu kobiecego Bayeru Leverkusen. Pochodzący z Olesna 30-latek, w wieku szkolnym wraz z rodziną wyjechał do Niemiec, gdzie kontynuował edukację i mieszka do dzisiaj. Wcześniej występował w drużynach młodzieżowych OKS-u Olesno.

– Od początku śledzę jego karierę trenerską i postanowiłem wykorzystać nasze kontakty do zorganizowania ciekawego szkolenia oraz minobozu piłkarskiego w Oleśnie – mówi Sebastian Kopel, trener grup młodzieżowych w OKS-ie Olesno. – Spotkanie przyciągnęło trzydziestu trenerów z kilku regionów, między innymi z Knurowa, Wielunia, Częstochowy oraz oczywiście z naszego powiatu.

Mateusz Kurt podczas kursokonferencji, która odbyła się w piątek 19 października w oleskiej “Dwójce”, błyskał ciekawostkami. Obraz niemieckich akademii przedstawia lepszy piłkarski świat.

dsc07458–  Tylko w akademii Bayeru pracuje około siedemdziesięciu skautów (nie licząc pierwszej drużyny), którzy wyszukują najlepszych piłkarzy z Niemiec i innych krajów. Skauci mają podzielone regiony Niemiec na małe obszary, więc żaden talent nie zostanie niezauważony. Żeby taki klub jak Bayer zainteresował się polskim piłkarzem, musi on być co najmniej w trójce najlepszych w kraju w swoim roczniku – mówił podczas szkolenia Mateusz Kurt. – Akademia ma również dwanaście autobusów, które przywożą i odwożą dzieci na treningi.

Jak wynikało z wykładu, tylko 1,2% wszystkich zawodników niemieckich akademii zostaje profesjonalnymi zawodnikami (grającymi od pierwszej do trzeciej ligi).

– Dlatego akademia mocno stawia na edukację zawodników. Młody piłkarz musi mieć plan B, bo nie każdemu uda się przebić do zawodowego sportu. Trenerzy na bieżąco sprawdzają oceny w szkołach młodych piłkarzy. Kiedy są kiepskie, zawiesza się zawodnika w treningach. W akademii Bayeru sprawdza się również mentalność oraz pozytywne podejście do sportu i innych obowiązków. Kiedy zawodnik jest konfliktowy, może nie utrzymać się w akademii – mówi Mateusz Kurt.

5n6a2579Ciekawy wykłady zaprezentowali również Pascal Magner, trener grup młodzieżowych w Fortunie Düsseldorf oraz Paweł Gzieło, prowadzący treningi piłkarskie z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu.

Przyjazd trenerów z Niemiec był również okazją do przeprowadzenia weekendowego obozu piłkarskiego dla młodych oleskich piłkarzy. Trenerzy przeprowadzili treningi z wykorzystaniem różnych metod szkoleniowych.

– Młodzi piłkarze mogli zobaczyć, że można trenować na różne sposoby – mówi Sebastian Kopel. – Trenerzy do treningu wprowadzili wiele innowacji.

Olescy zawodnicy mieli zapewnione ciekawe wyzwania, bowiem firma Fitlight innowacyjnymi metodami sprawdzała między innymi czas reakcji poszczególnych zawodników.

Damian Pietruska

Podziel się