Trzynaście imprez w Borkach Wielkich

Trzynaście imprez w Borkach Wielkich

W Borkach Wielkich w ramach projektu “Boreckie dziedzictwo kulturowe, historyczne i przyrodnicze” zorganizowano szereg imprez dla społeczności lokalnej. Były to wystawy, pikniki, wieczornice i Dni Borek Wielkich.

Projekt został zrealizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Borki Wielkie w ramach realizacji projektu grantowego pod nazwą „Organizacja wydarzeń kulturalnych integrujących społeczność” finansowanego ze środków PROW na lata 2014-2020.

W Izbie Tradycji Śląskiej w Borkach Wielkich zorganizowano pięć wystaw, które bazowały na lokalnych zasobach. Każda z tych wystaw informowała społeczność lokalną o bogatej historii wsi i regionu, kontynuowanych tradycjach oraz bogatych zasobach historycznych i przyrodniczych wsi Borki Wielkie.

Wystawy obejmowały następujące tematy:

 • Boreckie tradycje i zwyczaje (styczeń- luty)
 • Robótki ręczne mojej babci i mamy: makiety, serwetki, wyszywane obrazy (marzec – kwiecień)
 • Od obsadki do komputera (maj – czerwiec)
 • Urok starych zdjęć (lipiec –sierpień)
 • Osobliwości przyrodnicze Borek Wielkich (wrzesień – październik)

Ponadto wolontariusze opracowali scenariusze, przygotowali odpowiednie materiały i przeprowadzili wieczornice. Były to:

 •  Wieczór bajek -28.03.2019
 • Wieczór gier planszowych -29 .04.2019
 •  Biesiada Piosenki Śląskiej – Borecka Majówka -26.05.2019
 •  Wieczór tańców ludowych – 02.06.209

– Wieczornice o tematyce bajek i gier planszowych zintegrowały całe rodziny – mówi Anna Meryk, jedna z ogranizatorek wydarzeń. – W grupach międzypokoleniowych słuchano i oglądano bajki z różnych epok oraz zastosowano gry planszowe, jako doskonały sposób na wspólne spędzanie czasu wolnego. Dużym zainteresowaniem cieszyła się Borecka Majówka, podczas której odbyła się Biesiada Piosenki Śląskiej z udziałem uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Oleśnie oraz Boreckiej Orkiestry Dętej. Wieczór tańców ludowych odbył się w niedzielę podczas Festynu Rodzinnego i zgromadził bardzo dużo ludzi. Dzieci, młodzież i dorośli wspaniale się bawili, a wspólny taniec okazał się doskonałą rozrywką i zabawą.

W ramach projektu zorganizowano również pikniki tematyczne, a były to:

 • “Święto pieczonego ziemniaka” – 30.09.2019. Wydarzenie odbyło się we wrześniu, na świeżym powietrzu. W pikniku brały udział dzieci i dorośli. Wspólne ognisko, pieczone kiełbaski i tradycyjne pieczenie kartofli w ognisku.
 • „Zdrowo jem, więcej wiem” – 16.10.2019.Wydarzenie odbyło się w październiku, na świeżym powietrzu. W pikniku brały udział dzieci i dorośli. Rozpoczęto prelekcją na temat zdrowego odżywiania i aktywnego trybu życia. W grupach przygotowano zdrowe sałatki i przekąski, którymi uczestnicy pikniku mogli się poczęstować. Furorę zrobiły owocowe szaszłyki, które wszystkim bardzo smakowały. Propozycje zdrowych przekąsek powinny wejść na stałe w codzienne menu.

W projekt wpisane były również Dni Borek Wielkich, czyli dwa dni pełne atrakcji. W niedzielne popołudnie 22 września 2019 r. zorganizowano festyn, na który zaproszono mieszkańców Borek Wielkich oraz okolicznych miejscowości: Borek Małych, Kucob, Brońca, Bodzanowic, Wojciechowa, Sowczyc i Wachowa. Zaproszono również mieszkańców Gminy Radłów i Lasowice Wielkie.

Frekwencja była wysoka. Podczas festynu wystąpiły dzieci szkolne i przedszkolne oraz uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia w Oleśnie. Gwiazdami imprezy byli Dominka i Janusz Żyłka, którzy zaprezentowali prawie 2-godzinny koncert piosenki biesiadnej.

W drugi dzień obchodów Dni Borek, 23 września 2019 r. zorganizowano Dzień Regionalizmu dla młodego pokolenia. W spotkaniu wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z Wachowa, Sowczyc, Bodzanowic, Olesna, Radłowa, Sternalic, Chocianowic i Jasienia.

Gospodarzami były dzieci z boreckiej podstawówki, które przywitały gości piosenkami ludowymi. Uczestnicy zwiedzali Izbę Tradycji Śląskiej, podziwiali zorganizowane w niej wystawy. Brali udział w lekcjach muzealnych, szlifowali gwarę śląską i mieli okazję do pozowania do zdjęcia w stroju ludowym na tle boreckiego lasu. Uczestnicy imprezy pracowali w 9 grupach, realizując zadania metodą stacji. Ostatnią stacją dla każdej grupy było ognisko z pieczonymi tradycyjnie kiełbaskami.

Podczas każdej z 13 imprez uczestnicy częstowali się regionalnymi ciasteczkami. Podczas każdej imprezy wykorzystywane były krzesła składane, zakupione na potrzeby projektu. Podczas 6 imprez wykorzystano namioty, jako zabezpieczenie przed deszczem i słońcem.


*- Informacja i zdjęcia: PSP Borki Wielkie.

Podziel się