Olesno ma oficjalny sztandar oraz Dąb Niepodległości

Olesno ma oficjalny sztandar oraz Dąb Niepodległości

Piątek 8 listopada zapisze się w historii Olesna. Tego dnia nastąpiło uroczyste nadanie sztandaru gminie Olesno oraz posadzono Dąb Niepodległości na zmodernizowanej oleskiej promenadzie.

Oleski Dąb Niepodległości

Uroczystości rozpoczęły się od symbolicznego posadzenia jednego ze stu dębów, które pobłogosławił papież Franciszek z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pierwszy Dąb Niepodległości został posadzony w ogrodach watykańskich, a jeden z pozostałej setki został posadzony właśnie na oleskiej promenadzie. Drzewo zostało posadzone przez Sylwestra Lewickiego, burmistrza Olesna oraz Grzegorza Kimlę, nadleśniczego Nadleśnictwa Olesno.

dsc07910– Dąb został poświęcony przez papieża Franciszka w czasie audiencji, która miała miejsce w maju ubiegłego roku, na którą to udali się z pielgrzymką leśnicy z całej Polski. Zabrali ze sobą sto takich sadzonek i przedstawili intencję papieżowi – mówi Grzegorz Kimla.

To nie przypadek, że spośród wszystkich drzew, na takie okazje sadzi się właśnie dęby.

– Dąb w polskiej tradycji był bardzo szanowanym drzewem. Dęby upamiętniają wiele ważnych, historycznych wydarzeń. Najstarszy dąb w Polsce ma około osiemset lat i rośnie w okolicach Kołobrzegu, dlatego oleski dąb też ma szansę przeżyć kilkaset lat. Myślę, że za następne sto lat, kiedy nasi następcy będą pamiętali o dwusetnej rocznicy odzyskania niepodległości, ten dąb będzie zaledwie młodzieniaszkiem.


Sztandar Gminy Olesno

Prawie sto osób poparło inicjatywę nadania gminie Olesno sztandaru, a decyzja została podjęta uchwałą Rady Miejskiej w Oleśnie. Uroczystość jego nadania odbyła się w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie.

dsc08002– Bardzo nas cieszy tak duża liczba ofiarodawców. Ten wspaniały gest jest dowodem na to, że żyjąc w naszych rodzinach, wśród krewnych, znajomych i przyjaciół chcemy jeszcze bardziej wzmocnić łączące nas więzi społeczne. Sztandar jest symbolem najwyższych wartości, takich jak: tradycja, honor i godność, a także jako zobowiązanie do rzetelnego wykonywania obowiązków wobec gminy i wobec jej mieszkańców – mówi Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna. – Pragnę, aby ten sztandar był nie tylko symbolem, ale także wyrazem naszej jedności.

Na stronie głównej sztandaru znajduje się godło Rzeczypospolitej Polskiej, a na drugiej widnieje herb Olesna z napisem Gmina Olesno 2018. Na głowicy znajduje się Róża Olesna z białego metalu, co ma symbolizować statuetkę, którą wręcza się wybitnym mieszkańcom gminy. Na sztandarze znajduje się również biało-czerwona szarfa.

Oleski sztandar został zaakceptowany przez komisję heraldyczną.

dsc07958– Sztandar odgrywa ogromną rolę w społecznościach lokalnych, w naszej małej lokalnej ojczyźnie. Ze wszech miar szlachetne było podjęcie się tego zadania przez Radę Miejską w Oleśnie ze stosownymi uchwałami po wcześniejszych konsultacjach z komisją heraldyczną. Herb naszego miasta przez stulecia zachował niezmienioną strukturę heraldyczną, ulegając jedynie nieznacznym modyfikacjom. Jest on więc symbolem łączności wielowiekowej przeszłości z teraźniejszością, miasta o bogatej historii i tradycji – mówiła Ewa Cichoń, dyrektor Oleskiego Muzeum Regionalnego, która przy tej okazji w telegraficznym skrócie przedstawiła historię Olesna.

Symboliczne gwoździe w drzewiec sztandaru wbijali przedstawiciele między innymi władzy, kościoła, przedsiębiorców, edukacji oraz służb mundurowych. Pierwszy raz sztandar nieśli obecni radni Rady Miejskiej w Oleśnie: Irena Hadasik, Klaudiusz Małek oraz Łukasz Czołkos.

Damian Pietruska

Podziel się