• Home »
 • Sport »
 • Historyczny wynik oleskiego “Ekonomika”! Trzecia sportowa siła w województwie

Historyczny wynik oleskiego “Ekonomika”! Trzecia sportowa siła w województwie

Historyczny wynik oleskiego “Ekonomika”! Trzecia sportowa siła w województwie

Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Oleśnie zajął III miejsce w województwie w Licealiadzie, czyli współzawodnictwie sportowym szkół w roku szkolnym 2018-2019. To najwyższy wynik tej placówki w historii.

Aby uzmysłowić sobie, jak rewelacyjny to rezultat, trzeba zajrzeć głębiej w dane. W rankingu brano pod uwagę wyniki aż 78 szkół w województwie. Punkty zbierało się za udział i oczywiście sukcesy w zawodach na szczeblu powiatowym i wojewódzkim w 13 dyscyplinach sportowych.

– Trzeba wziąć pod uwagę, że jesteśmy stosunkowo małą szkołą, która liczy 250 uczniów. Zwycięzca rankingu – ZSiPO Nysa ma aż 1300 uczniów, więc selekcja zawodników na poszczególne zawody jest zdecydowanie mocniejsza. W tych dużych szkołach są również klasy sportowe, a my takich nie mamy.

img_20190531_142036_resized_20191210_043348694Skąd tak dobry wynik oleskiej szkoły, która wyprzedziła między innymi wszystkie placówki ze stolicy województwa? Odpowiedź jest prosta! Uczniowie oleskiego “Ekonomika” potrafią szybko i długo biegać! To właśnie w biegach osiągają najlepsze wyniki, a nie ma w tym żadnego przypadku, bo wiążę się to z osobą Damiana Sowy, nauczyciela wychowania fizycznego, a prywatnie zapalonego biegacza, który potrafi zachęcić uczniów i spędzić z nimi długie godziny na przygotowanie do zawodów.

Największym sukcesem było 4 miejsce w Ogólnopolskich Drużynowo-Indywidualnych Biegach Przełajowych Szkół Podstawowych i Ponadgimnazjalnych w Kamionie (województwo mazowieckie) oraz indywidualnie 6 miejsce w Polsce Wiktorii Osyry na tych zawodach. To właśnie Wiktoria jest największym sportowym talentem oleskiej szkoły. W ubiegłym roku szkolnym zajęła III miejsce w województwie w plebiscycie na najlepszych uczniów-sportowców.

Nie byłoby jednak tak wysokiej pozycji w klasyfikacji tylko dzięki indywidualnym osiągnięciom. Tu musi zagrać drużyna, a drużynowo nie ma lepszej szkoły w powiecie.

– Pierwszy raz w historii zajęliśmy w łącznej klasyfikacji sportowej pierwsze miejsce w powiecie oleskim zarówno wśród dziewcząt, jak i chłopców. Zdobyliśmy aż 12 mistrzostw powiatu! – wymienia osiągnięcia Damian Sowa.

fb_img_1538680864174Uczniowie ZSEiO poszaleli również w województwie. Oto największe sukcesy:

 • W biegach: I miejsce w województwie w drużynowych biegach przełajowych dziewcząt, II miejsce w województwie w sztafetowych biegach przełajowych dziewcząt,
 • W koszykówce: II miejsce w półfinale województwa chłopców i III miejsce dziewcząt,
 • W piłce ręcznej: II miejsce w półfinale województwa dziewcząt i III chłopców,
 • W piłce nożnej: II miejsce w półfinale województwa chłopców,
 • Lekkoatletyka: I miejsce w finale wojewódzkim Szkolnej Drużynowej Ligi Lekkoatletycznej dziewcząt.

Do tego trzeba dodać sukcesy indywidualne. W oleskiej szkole uczy się Magda Matusiak, Mistrz Polski w speed-ball-u oraz jako reprezentantka Polski trzecia na Mistrzostwach Świata we Francji w tej dyscyplinie w kategorii junior w singlu.

Dawid Plata zajął I miejsce w województwie w biegu na 3000 metrów, Wiktoria Osyra zdobyła I miejsce w województwie w indywidualnych biegach przełajowych i II miejsce w województwie w biegu na 1500 metrów.

received_2345996982333925– W sumie w poprzednim roku szkolnym ponad czterdzieści razy wyjeżdżaliśmy na zawody, z wielu wracaliśmy z medalami – mówi Damian Sowa. – Staramy się motywować naszych uczniów. Mamy w szkole SKS-y, zajęcia pozalekcyjne, dla najlepszych stypendia sportowe. Na koniec roku staramy się wyróżniać najlepszych sportowców wręczając im nagrody rzeczowe, a absolwenci otrzymują statuetki. Trzeba jeszcze podkreślić, że tych sukcesów nie byłoby, gdyby nie wsparcie dyrekcji oraz całego grona pedagogicznego – ocenia Damian Sowa.

Oprócz Damiana Sowy, na wyróżnienie zasługują również pozostali nauczyciele wychowania fizycznego: Marek Dolik, Ewa Niejadlik i Marcin Kubacki.

– Żeby był sukces na każdym polu, nie tylko sportowym, ważna jest baza dydaktyczna, ważny jest sprzęt, ale zawsze najważniejsi są ludzie. W mojej szkole są nauczyciele, którzy są pasjonatami, sami kochają sport i często go uprawiają, dlatego potrafią zarazić tym młodzież – mówi Dorota Mielczarek-Koziołek, dyrektor ZSEiO Olesno. – Można powiedzieć, że nasze sukcesy sportowe są osiągane pomimo przeciętnej bazy sportowej. Nasi nauczyciele potrafią czynić cuda. Czasem się zastanawiam, jakie sukcesy osiągaliby, gdyby na przykład mieli do dyspozycji pełnowymiarową halę sportową! Przydałoby nam się również boisko wielofunkcyjne, o które od pewnego czasu walczymy.

Najlepsze sportowe reprezentantki szkoły w ubiegłym roku szkolnym to: Wiktoria Osyra, Sara Czubaj, Weronika Zoremba, Karolina Respondek, Kasia Zaklińska, Aleksandra Pyć, Julia Osiewacz, Magda Matusiak, Laura Konieczko, Weronika Ostrzecha, Weronika Kansik, Wiktoria Prochota, Barbara Szczepańska, Jessica Kozala, Angelika Kozala, Julia Kiedrzyn i Anna Owczarek.

Najlepsi reprezentanci szkoły to: Damian Olszewski, Dominik Desczyk, Patryk Baros, Maciej Wiencierz, Dawid Plata, Jakub Pierzyna, Robert Koza, Adam Huć, Mikołaj Kuberski, Wojciech Pawołka, Wojciech Polak, Sebastian Welzer i Piotr Kubacki.

W wojewódzkim rankingu pozostałe nasze szkoły zajmowały kolejno miejsca:

 • 10 – Zespół Szkół w Oleśnie
 • 13 – Zespół Szkół Zawodowych w Oleśnie
 • 29 – Zespół Szkół w Dobrodzieniu
 • 49 – Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Praszce
 • 50 – Zespół Szkół w Gorzowie Śląskim
 • 70 – I Liceum Ogólnokształcące w Praszce

Podsumowanie roku sportowego 2018-2019 odbyło się 29 listopada w Namysłowie.

Damian Pietruska

Podziel się