Dom czy mieszkanie?

Dom czy mieszkanie?

Osoby, które chcą zamieszkać na swoim, często zastanawiają się nad tym czy kupić mieszkanie czy dom. Jedna i druga opcja ma swoje wady i zalety, więc którą z nich wybrać? Znaczenie w tej kwestii mają nie tylko fundusze, ale także lokalizacja i upodobania. Są osoby, które nie wyobrażają sobie przeprowadzki do domu na wieś i takie, które za nic w świecie nie wyprowadziłyby się do miasta.

Warto patrzeć nie tylko na cenę, ale i koszt utrzymania

Jeszcze kilka lat temu, na zakup mieszkania decydowały się te osoby, których nie było stać na wybudowanie własnego domu. Teraz, kiedy ceny na rynku nieruchomości nieubłaganie rosną, wygląda to nieco inaczej. W cenie mieszkania we Wrocławiu czy innym dużym mieście, bez problemu można kupić dom poza miastem. Wielu deweloperów w pobliżu większych miast buduje tak zwane szeregówki, których cena potrafi być naprawdę niska. Trzeba jednak liczyć się z tym, że dom w zabudowie szeregowej nie będzie miał tak dużego metrażu, jak można by się tego spodziewać. Zakup przestronnego domu to o wiele większy wydatek, zwłaszcza w pobliżu miasta.

Jeśli już mowa o funduszach, warto wspomnieć, że wiele osób decyduje się na zakup domu, ze względu na to, że nie trzeba płacić w nim czynszu. Należy jednak pamiętać, że koszty ogrzewania i koszty związane z pracami remontowymi w porównaniu do opłat pobieranych przez spółdzielnie potrafią być o wiele wyższe, co nie jest żadną oszczędnością. Właściciele domów mogą nieco przyoszczędzić zakładając panele fotowoltaiczne, natomiast sam montaż wymaga najpierw sporej inwestycji.

Własny ogródek czy osiedlowy plac zabaw?

Wiele osób marzy o własnym ogrodzie, gdzie będą rosły nie tylko kwiaty, ale też własne warzywa. Prawda jest jednak taka, że mało kto w dzisiejszych czasach ma czas na to, żeby się nim opiekować. W sezonie wiosenno-letnim przynajmniej raz na dwa tygodnie trzeba kosić trawę i pielić. Kiedy są upały, uprawy i kwieciste rabaty trzeba z kolei codziennie podlewać. Kupując dom mnóstwo osób patrzy jedynie na superlatywy i później tego żałuje. Nowe mieszkania w Namysłowie i innych miastach mają z reguły duże balkony, a na parterze nawet tarasy. Mimo ograniczonej powierzchni, na balkonie też można stworzyć piękne rabaty, a nawet uprawiać zioła.

Zakup mieszkania to nie tylko lepsze rozwiązanie dla tych, którzy wiedzą, że nie będą mieć czasu na prace wokół domu, ale również dla tych, którzy lubią mieć wszędzie blisko. Nowe mieszkania w Namysłowie czy też w większych miastach powstają na osiedlach, gdzie są sklepy, przedszkola i place zabaw. To sprawia, że ich mieszkańcy mogą zrobić zakupy w 5 minut, a dzieci będąc na placu zabaw, są zawsze na oku. Chcąc kupić dom warto zadbać o to, żeby w pobliżu był chociaż niewielki sklep, a do szkoły i pracy można było łatwo dojechać.

Zakup mieszkania to z jednej strony rezygnacja z dużego ogrodu i prywatności, a z drugiej duża wygoda i bliskość najważniejszych punktów usługowo-handlowych. Zakup domu to z kolei konieczność ciągłego przeprowadzania prac porządkowo-remontowych, ale też gwarancja ciszy i spokoju.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się