• Home »
  • Sport »
  • Olescy seniorzy do rakiet! Bo na sport nigdy nie jest za późno

Olescy seniorzy do rakiet! Bo na sport nigdy nie jest za późno

Olescy seniorzy do rakiet! Bo na sport nigdy nie jest za późno

Na sport nigdy nie jest za późno, a dowodem jest grupa oleskich seniorów, która uczęszcza na zajęcia tenisa!

Wszystko dzięki projektowi “seniorzy do rakiet”, który współtworzy trzech partnerów: fundacja Arkademii Tenisa, Bank BNP Paribas oraz Urząd Miejski w Oleśnie. Biorącymi udział w projekcie są członkowie Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

– Projekt nosi nazwę “seniorzy do rakiet”,, ale po jego rozpoczęciu ustaliliśmy, że ładniejszą nazwą będzie “studenci do rakiet”, mamy przecież do czynienia z członkami Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy swoją aktywnością zawstydziliby niejednego młodego – mówi Arkadiusz Frączyk z ArKademii Tenisa.

dsc07524Bank BNP Paribas zapewnił profesjonalny sprzęt firmy Wilson, fundacja Arkademii Tenisa – bezpłatnie prowadzi zajęcia, a Urząd Miejski udostępnił najpierw kort w Oleśnie, a zimą treningi w hali PSP nr 1 w Oleśnie.

– Projekt nic nie kosztuje seniorów, a zajęcia są prowadzone na najlepszym sprzęcie, w najlepszych warunkach i z profesjonalnym trenerem – mówi Arkadiusz Frączyk.

Jak mówi trener tenisa, seniorzy cały czas go zaskakują!

– Chcemy pokazać, że sport powinniśmy uprawiać w każdym wieku, a paradoks współczesnych czasów polega na tym, że seniorzy są często aktywniejsi od młodych. Łamiemy też pewien stereotyp, że tenis ziemny jest sportem elitarnym dla zamkniętej grupy. W Oleśnie można kupić rakietę i korzystać z darmowego kortu. Nasza fundacja nie poprzestanie na seniorach, bo chcemy organizować podobne zajęcia dla dzieci. Tenis powoli staje się sportem powszechnym, bo zmieniła się infrastruktura w miastach.

Uczestnicy projektu dają radę?

dsc07553– Początkowo chcieliśmy im zrobić godzinne zajęcia, ale okazało się to dla nich za mało! Seniorzy obecnie spędzają dwie godziny na korcie, dwa razy w tygodniu! To niesamowite, jak bardzo im się chce, jak są zawzięci! Tenis jest ciekawą dyscypliną, bo jest ogólnorozwojowy i każdy może się w nim odnaleźć – kończy szkoleniowiec.

Grupa seniorów liczy obecnie dziewięć osób. Sportowcy podkreślają, że dla nich to kolejne w życiu wyzwanie i ciekawa przygoda.

– Członkowie Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku są nastawieni na aktywność różnego rodzaju, również tę fizyczną. To osoby, które stale chcą się rozwijać, ale również chodzi o utrzymanie sprawności fizycznej, co jest niezwykle istotne! Tenis to dla nas nowa przygoda i nasze najmłodsze dziecko, wśród naszych aktywności. Jesteśmy dumni, że udało się utworzyć grupę tenisa i mamy nadzieję, że następne wkrótce się pojawią – mówi Maria Podgórska, prezes Stowarzyszenia.

Podczas oficjalnego wręczenia nowego sprzętu grupie oleskich seniorów, burmistrz Sylwester Lewicki zdradził, że w Oleśnie planowana jest budowa krytego kortu na terenie stadionu miejskiego, na co gmina ma otrzymać dofinansowanie. To oznacza, że w Oleśnie na korcie będzie można grać okrągły rok!

Damian Pietruska

Podziel się