• Home »
  • Galeria »
  • “Złoty Suzafon”, czyli XIII Gala Mundurowych Orkiestr Dętych w Pawłowicach, która przyciągnęła tłumy. Imprezę prowadził Zygmunt Chajzer

“Złoty Suzafon”, czyli XIII Gala Mundurowych Orkiestr Dętych w Pawłowicach, która przyciągnęła tłumy. Imprezę prowadził Zygmunt Chajzer

“Złoty Suzafon”, czyli XIII Gala Mundurowych Orkiestr Dętych w Pawłowicach, która przyciągnęła tłumy. Imprezę prowadził Zygmunt Chajzer

Niemal 300 muzyków, siedem orkiestr dętych, tłumy ludzi i spektrum atrakcji – to części składowe XIII Gali Mundurowych Orkiestr Dętych “Złoty Suzafon”, która odbyła się w niedzielę 5 czerwca w Pawłowicach.

To już trzynasta edycja imprezy, ale postanowiliśmy wrócić do początków.

dsc00133– Pomysł organizacji gali padł przez ówczesnego dyrektora domu kultury z Gorzowa Śląskiego – Kazimierza Pawlika, którego później poprosiłem, żeby organizował galę właśnie w Pawłowicach. Niestety, zmarł dziesięć lat temu, ale my kontynuujemy imprezę. Organizuję różne imprezy, ale ten pomysł szczególnie mi się spodobał. Orkiestra mundurowa ma pewną niespotykaną harmonię i po tym, jak wielu ludzi przyjeżdża do nas na to wydarzenie, widać, że jest na to ogromne zapotrzebowanie – mówi Beniamin Godyla, senator i właściciel pałacu w Pawłowicach. – W jednym dniu, w jednym miejscu spotyka się około trzystu muzyków, którzy nie startują w żadnych konkursach, oni grają dla siebie i dla nas, dzięki czemu jest świetna atmosfera. Przyznajemy jedynie nagrodę publiczności, którym jest skromny, ale duży pluszowy miś. Chcemy dzięki temu nie dzielić finansowo, ale łączyć.

Faktycznie, Pawłowice tego dnia były oblegane, a orkiestry dawały z siebie wszystko. Impreza prowadzona przez Zygmunta Chajzera rozpoczęta została od przemarszu i wspólnego koncertu połączonych orkiestr dętych. W tegorocznej edycji wystąpili:

  • Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej z Kędzierzyna-Koźla,
  • Reprezentacyjna Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach,
  • Górnicza Orkiestra Dęta Bytom,
  • Młodzieżowa Orkiestra Dęta Łowkowice,
  • Młodzieżowa Orkiestra Dęta Bażany,
  • Młodzieżowa Orkiestra Dęta Olesno
  • Orkiestra Dęta Zdrowy Band Gorzów Śląski.

Aby poczuć klimat gali, przedstawiamy brawurowy występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej z Kędzierzyna-Koźla.

Tegoroczna gala była także okazją do upamiętnienia 100-lecia pierwszego posiedzenia Senatu II RP, dlatego można było zobaczyć wystawę planszową “Senat wczoraj i dziś”.

Damian Pietruska

Podziel się