• Home »
  • Galeria »
  • Wachów po 25 latach doczekał się gminnych dożynek! Miejscowość oblegały tłumy

Wachów po 25 latach doczekał się gminnych dożynek! Miejscowość oblegały tłumy

Wachów po 25 latach doczekał się gminnych dożynek! Miejscowość oblegały tłumy

Tegoroczne problemy z opałem stały się głównym tematem scenek i korowodu dożynkowego oleskiego święta plonów w Wachowie. Barwny, długi korowód przeszedł ulicami wsi, a później można było rozpocząć świetowanie z okazji zakończenia żniw!

dsc04209W niedzielę 4 września w Wachowie pojawiły się tłumy, a to dlatego, że po dwudziestu pięciu latach w tej miejscowości znów organizowane były gminne dożynki. Po nabożeństwie dożynkowym, przez miejscowość ruszył barwny korowód i trzeba przyznać, że mieszkańcy stanęli na wysokości zadania. W tym roku tematykę scenek zdominował opał na zimę, a raczej jego brak, co (z przymrużeniem oka) ma zrekompensować zbieranie chrustu. Uczestnicy korowodu chcieli również w zabawny sposób podzielić się problemami dotyczącymi ich miejscowości.

Po korowodzie, świętowanie przeniosło się do namiotu, gdzie dożynki otworzył Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna.

dsc04256– Dożynki gminne w Wachowie odbywają się po raz kolejny po dwudziestu pięciu latach, więc jest to wydarzenie historyczne zarówno dla całej gminy, jak i oczywiście samego Wachowa. W imieniu mieszkańców gminy Olesno chciałbym podziękować organizatorom, którzy przygotowali ogromne wydarzenie, co jest trudnym zadaniem. Dożynki to moment dziękczynienia, ale także autentycznej radości, gdzie możemy podziękować Bogu i rolnikom za cheb. Za to, że możemy dzielić się tym chlebem, między innymi z naszymi sąsiadami z Ukrainy, którzy są z nami od kilku miesięcy. Zdajemy sobie sprawę, w jak trudnej sytuacji znaleźlimy się jako cała Europa, a przede wszystkim nasi sąsiedzi z Ukrainy. W tym czasie niezwykle ważnym jest solidarne dzielenie się chlebem. Cieszymy się, że mamy rolników, rozwinięte rolnictwo i możemy być spokojni, że chleba nam nie braknie – mówił na otwarciu dożynek burmistrz.

dsc04227Nie mogło zabraknąć uroczystego przekazania chleba przez tegorocznych starostów, a byli nimi Urszula i Piotr Grzesik z Wachowa, którzy prowadzą duże gospodarstwo o powierzchni 80 hektarów, produkcji roślinnej i zwierzęcej. Urszula Grzesik udziela się również społecznie, bowiem jest między innymi przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Wachowie oraz członkiem rady sołeckiej.

Tradycyjnie, przeprowadzono konkurs na najładniejszą koronę i korowód dożynkowy. Oto wyniki

Najładniejszy korowód

1 miejsce – Kolonia Łomnicka, Wachów

2 miejsce – Wysoka, Wojciechów

3 miejsce – Łomnica, Łowoszów

Wyróżnienia: Świercze, Broniec, Bodzanowice, Borki Małe, Boroszów, Wachów, Stare Olesno, Borki Wielkie, Grodzisko.

Najładniejsza korona

1 miejsce – Sowczyce, Łomnica

2 miejsce – Boroszów, Kucoby

3 miejsce – Borki Wielkie, Świercze

Wyróżnienia: Leśna, Bodzanowice, Borki Małe, Łowoszów, Wachowice, Grodzisko, Wojciechów, Wysoka.

W części artystycznej wystąpiła Parafialna Orkiestra Dęta z Wysokiej, zespół “Leśne Echo” i Zespół Tańców Stylizowanych “Piast”. Dożynki zakończyła zabawa taneczna z zespołem “Sami Swoi”.

Damian Pietruska

Podziel się