• Home »
  • Informacje »
  • Za ponad rok w Oleśnie ma stanąć budynek wielorodzinny. 15 mieszkań “pod klucz”

Za ponad rok w Oleśnie ma stanąć budynek wielorodzinny. 15 mieszkań “pod klucz”

Za ponad rok w Oleśnie ma stanąć budynek wielorodzinny. 15 mieszkań “pod klucz”

Od symbolicznego wbicia łopaty rozpoczęła się budowa budynku wielorodzinnego przy ul. Słowackiego w Oleśnie. Już w grudniu 2024 roku ma w tym miejscu powstać 15 mieszkań z wykończeniem pod klucz.

Gmina Olesno jest jednym z 12 samorządów woj. opolskiego wraz z Krajowym Zasobem Nieruchomości, które są współwłaścicielami Spółki pod nazwą „Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa SIM Opolskie sp. z o.o.”. Głównym celem funkcjonowania SIM-u jest budowanie domów mieszkalnych i ich eksploatacja na zasadach najmu.

– Gmina Olesno jest pierwszą gminą spośród dwunastu, które są w SIM Opolski, gdzie jest realizowana inwestycja – mówi Bogdan Wyczałkowski, prezes SIM Opolskie. – Wybudowane zostanie 15 mieszkań, po pięć na każdej kondygnacji. Przekrój mieszkań jest od 38 m² do 92 m², czyli każdy znajdzie odpowiednie dla siebie lokum. To będą mieszkania pod klucz, czyli panele na podłogach, gładzie na ścianach czy kafle w łazience. Zastosowane tutaj zostaną panele fotowoltaiczne i pompy ciepła, które będą w stu procentach obsługiwały ten budynek. Jeśli chodzi o czystą energię, proszę mi wierzyć, w Unii Europejskiej są łagodniejsze formy, od tych, które tu zastosujemy. To ekologiczne rozwiązania, ale także tanie w utrzymaniu, bo one są drogie podczas budowy, ale tanie w eksploatacji.

Kto może liczyć na mieszkanie w nowej lokalizacji?

– Są to mieszkania przede wszystkim dedykowane tym osobom, których nie stać na komercyjny kredyt, które nie mają swojego lokum, więc w ten sposób podajemy mniej więcej zasady weryfikacji osób, które będą zainteresowane, a jest ich w Oleśnie sporo – mówi Sylwester Lewicki. – Przygotujemy odpowiednie dokumenty i uchwałę Rady Miejskiej z regulaminem, więc niebawem przekażemy opinii publicznej, jakie będą możliwości uzyskania takiego mieszkania. Tę inwestycję traktujemy jako dobry początek działań w tym temacie.

Koszt inwestycji został wstępnie oszacowany na kwotę 8 mln zł, a zdecydowana większość środków zostanie pozyskana z Rządowego Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa, Funduszu Dopłat oraz z Banku Gospodarstwa Krajowego.

– Tak naprawdę jeśli chodzi o finansowy wkład gminy w tę inwestycję, to gmina przekazuje jedynie grunt – mówi Bogdan Wyczałkowski.

Wykonawcą inwestycji jest firma BIL Sp. z o.o. z Opola. Zakończenie budowy zaplanowane jest pod koniec 2024 r.

Damian Pietruska


*- Wizualizacje: SIM Opolskie.

Podziel się