• Home »
  • Informacje »
  • ŚDS Sowczyce świętował 18-lecie! Wypracowana marka w społeczności lokalnej

ŚDS Sowczyce świętował 18-lecie! Wypracowana marka w społeczności lokalnej

ŚDS Sowczyce świętował 18-lecie! Wypracowana marka w społeczności lokalnej

Środowiskowy Dom Samopomocy w Sowczycach świętował jubileusz 18-lecia istnienia. Słowo “dom” w nazwie placówki nie jest żadnym nadużyciem, bowiem dla 45 podopiecznych jest ona drugim domem i trampoliną do życia społecznego.

Przez osiemnaście lat istnienia ŚDS-u w Sowczycach przebywało w nim w sumie 90 podopiecznych. Niektórzy z 45 obecnych buduje historię placówki od samego początku.

– Mamy kilku podopiecznych, którzy są z nami od samego początku, od osiemnastu lat, więc z pewnością naszą placówkę mogą nazwać drugim domem. Z drugiej strony, jest z nami Mateusz, który dołączył do nas miesiąc temu, a podopieczni stwierdzili, że on jest już “nasz”. System aklimatyzacji jest u nas więc bardzo szybki. Nasi podopieczni mają w sobie tyle ciepła i empatii, że praktycznie każdy, kto przekracza próg naszego domu, już się naszym uczestnikiem czuje – mówi Katarzyna Balcerzak, dyrektor ŚDS-u Sowczyce.

Tytaniczną pracę codziennie wykonuje sztab fachowców: terapeuci, fizjoterapeuci, pedagog-logopeda, psycholog i opiekunowie. Mają na koncie sukcesy – małe i duże. Co jednak przynosi największą satysfakcję?

– Bardzo różnie, ponieważ mamy szeroką gamę podopiecznych i dla każdego sukcesem będzie coś innego. Dla niektórych osiągnięciem będzie, kiedy po dwóch latach pracy rozróżni kolor czerwony od zielonego. Dla nas terapeutów jest to wielki sukces i powód do wypicia kawy! Niezwykle cieszy, kiedy uda się kogoś spionizować. Ktoś z innym potencjałem, zostanie zaaktywizowany zawodowo, jeszcze inni wygrywają konkursy plastyczne czy zawody sportowe. Dla wielu ważną nabytą umiejętnością jest to, że potrafią przebywać w grupie. Satysfakcję daję czasem sam fakt, że ktoś ma dobry dzień i jest uśmiechnięty. Sukces w tej pracy ma więc różne oblicza! – mówi Katarzyna Balcerzak.

We wtorek 10 października w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie, gdzie świętowano jubileusz, uczestnicy przedstawili ciekawy występ artystyczny (kolejny dowód świetnej pracy!), a pochwały wyśmienitych gości zdawały się nie mieć końca. Przez osiemnaście lat Środowiskowy Dom Samopomocy w Sowczycach wyrobił sobie markę w świadomości społeczności lokalnej.

– Sala pełna ludzi, świadczy o naszej dobrej marce i szacunku, który udało nam się przez te osiemnaście lat wypracować – ocenia dyrektorka. – Nasi podopieczni są rozpoznawalni w środowisku lokalnym i są naszą najlepszą wizytówką. Bywają na wielu lokalnych wydarzeniach, czasem czynnie w nich uczestniczą. Ludzie uświadomili sobie, że takie placówki dziennego wsparcia są niezwykle potrzebne – kończy dyrektorka.

ŚDS w Sowczycach  jest powiatowym ośrodkiem wsparcia dziennego przeznaczonym dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych niepełnosprawnych umysłowo.

Ośrodek mieści się w klimatycznym miejscu, w otoczeniu pięknego parku. Pałacyk hrabiów von Gessler w Sowczycach został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, a przypałacowy park jest doskonałym miejscem wypoczynku na świeżym powietrzu. Celem Domu jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym pełnienie społecznie aktywnej roli, umożliwienie integracji ze środowiskiem oraz indywidualny rozwój umiejętności, uzdolnień, nauka samodzielności i samoobsługi, zaspokajanie niezbędnych potrzeb społecznych, rehabilitacyjnych, edukacyjnych oraz zdrowotnych.

Damian Pietruska


*- Zdjęcia: Mariola Flank – Starostwo Powiatowe.

Podziel się