• Home »
  • Informacje »
  • Termomodernizacja oleskiej “Dwójki” za niemal 16 milionów! Umowa podpisana

Termomodernizacja oleskiej “Dwójki” za niemal 16 milionów! Umowa podpisana

Termomodernizacja oleskiej “Dwójki” za niemal 16 milionów! Umowa podpisana

W czwartek 23 listopada podpisano umowę z wykonawcą na gruntowną termomodernizację Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Oleśnie.  Wartość inwestycji to niemal 16 milionów złotych!

Szkoła wybudowana w 1996 roku już teraz wymaga gruntownej przebudowy.

– Szkoła wymaga głębokiej termomodernizacji, dlatego od kilku lat zabiegaliśmy o środki zewnętrzne na pokrycie tej sporej inwestycji. To będzie trudna inwestycja, prowadzona na “żywym organizmie”, ponieważ trwa rok szkolny. Chcemy ją przeprowadzić bezpiecznie dla dzieci, rodziców i nauczycieli, a z drugiej strony, wykonać ją w narzuconym stosunkowo krótkim czasie – mówi Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna.

Gmina Olesno pozyskała na ten cel dofinansowanie w 70% ze środków Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, z czego 85% wsparcia pochodzi z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) a 15% z budżetu państwa.

– To spory sukces, pozyskanie tej dotacji zajęło nam trzy lata! Samorządów chętnych do tych środków było kilkaset!

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 to obiekt, który składa się z 5 segmentów. Łączna powierzchnia budynku wynosi 9482 m², kubatura 45300 m³.

– To będzie gruntowna termomodernizacja zewnętrzna, wymiana ponad 350 okien, drzwi, kompleksowe, nowoczesne rozwiązania zarządzania energią, ciepłem, nowoczesna kotłownia, odnawialne źródła energii, pompy ciepła, fotowoltaika, wymiana wielu sieci wewnątrz szkoły – wylicza burmistrz. – Mamy nadzieję, że pierwszego września przyszłego roku, uczniowie przyjdą do zupełnie innej szkoły, choć nazwa pozostanie oczywiście ta sama.

Inwestycja ma znacząco obniżyć koszty funkcjonowania budynku.

– W tym roku wydaliśmy na ogrzewanie tej szkoły ponad 300 tysięcy złotych, a rok się jeszcze nie zakończył! Liczymy, że po zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań, koszty utrzymania tego budynku będą znacząco niższe – mówi Sylwester Lewicki.

Wykonawca inwestycji jest firma Sell-Bud Inwest s c. z Kielc. Umowę w jej imieniu podpisał Tomasz Mucha. Podczas podpisania umowy w Urzędzie Miejskim obecny był również Jerzy Jeziorowski, dyrektor szkoły.

Damian Pietruska

Zdjęcie: Urząd Miejski w Oleśnie

Podziel się