Spotkanie OZPN z klubami powiatu oleskiego

Spotkanie OZPN z klubami powiatu oleskiego

Przedstawiciele klubów powiatu oleskiego spotkali się z członkami zarządu Opolskiego Związku Piłki Nożnej oraz samorządowcami z powiatu oleskiego. Spotkanie odbyło się we wtorek 30 stycznia w Gościńcu Sternalice.

Ze strony Opolskiego Związku Piłki Nożnej na spotkanie przybyli: Tomasz Garbowski, prezes OZPN, Waldemar Antkowiak, wiceprezes OZPN, Józef Palica i Alfred Nowak – członkowie Zarządu OZPN.

Cel spotkania?

– Głównie integracyjny. To możliwość spotkania się z przedstawicielami dwudziestu trzech klubów, które funkcjonują na terenie powiatu oleskiego. Przez większość roku rozmawia się przeważnie przez telefon czy inne media. Raz w roku jest więc okazja, aby się spotkać i na spokojnie wymienić poglądy – wyjaśnia Alfred Nowak, który z ramienia OZPN zajmuje się się piłkarskim powiatem oleskim.

Zapytaliśmy o poziom klubów piłkarskich w powiecie oleskim. Niestety, powiat oleski obecnie nie ma reprezentanta w IV lidze, dwa kluby grają na poziomie klasy okręgowej, sześć w A klasie oraz piętnaście w B klasie.

– Powiat oleski to powiat typowo rolniczy, nie ma dużo środków czy sponsorów, więc ja się cieszę, że pomimo wielu kłopotów, piłka cały czas funkcjonuje w wielu miejscowościach. Jesteśmy jednym z nielicznych powiatów w województwie, gdzie nie ubyło nam w ostatnim okresie klubów, a nawet jedna drużyna dołączyła – Pogoń Pludry – analizuje Alfred Nowak. – Poziom sportowy? Ubolewam, że OKS Olesno spadł z IV ligi, grają młodzieżą i musi trochę czasu upłynąć, zanim się wszystko dotrze.

Rozwija się za to piłka młodzieżowa.

– Jeśli chodzi o rozwój naszej piłki, jestem umiarkowanym optymistą. Mieliśmy pewną stagnację w piłce młodzieżowej, ale obecnie mamy bodajże dwadzieścia jeden zespołów grających w różnych kategoriach wiekowych i to musi kiedyś procentować. Szkolenie w ostatnich latach się zmieniło. Na wioskach rzadko są drużyny młodzieżowe, bo jest mało młodzieży, ale za to w większych ośrodkach szkolenie prowadzone jest w coraz skuteczniejszy, przemyślany sposób. Tworzenie na siłę drużyn młodzieżowych do niczego nie prowadzi, lepiej przekazać utalentowanych chłopaków z małych klubików do tych większych, gdzie szkolenie jest racjonalnie poukładane. Choćby takich jak OKS Olesno, gdzie akademia świetnie funkcjonuje – tłumaczy Alfred Nowak.

Spotkanie było okazją do wręczenia honorowych odznak OZPN, które otrzymali:

Złota Odznaka Honorowa OZPN:

  • Grzegorz Dwornik
  • Kryspin Nowak

Srebrna Odznaka Honorowa OZPN:

  • Wojciech Grzesik

Brązowa Odznaka Honorowana OZPN:

  • Roland Fabianek
  • Grzegorz Domański
  • Kamil Kisielewicz
  • Piotr Haberla
  • Fabian Czeredrecki
  • Adam Kutynia

Doceniona została także praca Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Praszce, który jest organizatorem wielu turniejów piłkarskich. Symboliczną koszulkę reprezentacji Polski otrzymał w uznaniu Jarosław Knaga, zastępca dyrektora do spraw sportu M-GOKiS Praszka.

Damian Pietruska

Podziel się