• Home »
 • Informacje »
 • 61 milionów złotych na inwestycje w gminie Olesno. Drogi, basen, inwestycje w szkoły i kanalizację

61 milionów złotych na inwestycje w gminie Olesno. Drogi, basen, inwestycje w szkoły i kanalizację

61 milionów złotych na inwestycje w gminie Olesno. Drogi, basen, inwestycje w szkoły i kanalizację

W tym roku na inwestycje w gminie Olesno ma zostać przeznaczone rekordowe 61 milionów złotych! O najważniejszych tegorocznych inwestycjach porozmawialiśmy z Sylwestrem Lewickim, burmistrzem Olesna.

Finanse gminy

Budżet gminy Olesno na 2024 r.:

– Dochody ogółem: 132,5 mln zł

 • dochody bieżące: 80,9 mln zł
 • dochody majątkowe: 51,7 mln zł

 – Wydatki ogółem: 141,4 mln zł

 • wydatki bieżące: 80,3 mln zł
 • wydatki majątkowe: 61 mln zł

– Deficyt: 8,8 mln zł

To rekordowy budżet zarówno pod względem wydatków bieżących, jak i tych zaplanowanych na inwestycje.

– To ogromny budżet! Żeby pokazać skalę – na początku mojej działalności samorządowej, budżet Olesna oscylował wokół 30 mln zł, a obecnie jest na poziomie 141 mln zł! Wzrósł on wielokrotnie. – ocenia Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna. – Mamy zaplanowane ogromne inwestycje, na które planujemy wydać ponad 61 mln zł. Urząd Miejski zamienił się w sporą firmę budowlaną, która przeprowadza duże inwestycje infrastrukturalne. Mamy ten komfort, że część inwestycji jest w stu procentach realizowana z pieniędzy zewnętrznych, bez udziału środków własnych. Z 61 mln zł przeznaczonych na inwestycje, ponad 51,7 mln zł to różne dotacje, a nasz udział gminny to zaledwie 8,5 mln zł. Gdyby więc nie udało się pozyskać środków zewnętrznych, nasz budżet na inwestycje wynosiłby właśnie około 8 mln zł.

Terminy realizacji inwestycji są różne.

– Niektóre inwestycje zostaną zakończone niebawem, za dwa-trzy miesiące. Niektóre będą trwały do maja przyszłego roku.

Gmina Olesno jest także liderem Powiatowo-Gminnego Związku “Samorządy Ziemi Oleskiej”.

– Jesteśmy liderem Związku Powiatowo-Gminnego “Samorządy Ziemi Oleskiej”, na którego działalność inwestycyjną pozyskaliśmy ponad 31 mln zł dotacji. To tak jakby dostać gratis dodatkowy roczny budżet małej gminy. Sumując więc inwestycje gminy Olesno i związku, którego jesteśmy liderem dobijamy do 100 milionów złotych na cele inwestycyjne. To liczby, które nie wymagają komentarza.

Wizualizacja Krajowego Centrum Szkolenia Służb Ratowniczy, które budowane jest przy ul. Wachowskiej w Oleśnie.


Drogi

Inwestycje drogowe są jednymi z największych w tegorocznym budżecie.

Projekt przebudowy ul. Pieloka w Oleśnie

– W tym roku, za ponad 15 mln zł przebudowanych zostanie sporo odcinków dróg zarówno w mieście, jak i na wioskach. Czeka nas między innymi gruntowna przebudowa ul. Pieloka w Oleśnie. Koncepcję i dokumentację wykonała ta sama firma, która zaprojektowała Oleską Promenadę, za którą otrzymaliśmy nagrodę główną Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buły w 12. edycji Konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego 2021. Jesteśmy więc przekonani, że ulica Pieloka będzie tak samo robiła ogromne wrażenie.

W tym roku przebudowany ma zostać także kluczowy odcinek drogi w mieście, realizowany przez Zarząd Dróg Wojewódzkich.

– To nie nasza inwestycja, ale jesteśmy mocno zaangażowani w to zadanie. Mamy stuprocentową deklarację, że zostanie przebudowany odcinek od obwodnicy Olesna do ul. Częstochowskiej w Oleśnie, czyli ulice Sienkiewicza, Gorzowska i Chopina. To ma być kompletna przebudowa z wyprostowanym odcinkiem, który przebiega przez tereny PKP.

Na terenie gminy Olesno ma zostać przebudowanych kilkanaście odcinków dróg:

 • Przebudowa ul. Sosnowej w Bodzanowicach – koszt 886 tys. zł (dotacja 100% – Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – PGR)
 • Przebudowa ul. Bronieckiej w Świerczu – koszt 320 tys. zł (dotacja 100% – Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – PGR)
 • Przebudowa chodnika w pasie drogowym ul. Studnitza w Świerczu – koszt 913 tys. zł (dotacja 100% – Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych)
 • Przebudowa ul. Dębowej w Kucobach – koszt 431 tys. zł (dotacja 100% – Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych)
 • Przebudowa ul. Długiej w Wachowie (Korzonki) – koszt 691 tys. zł (dotacja 100% – Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych)
 • Przebudowa ul. Młyńskiej w Oleśnie – koszt 1,8 mln zł (dotacja 1,5 mln zł Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych)
 • Przebudowa ul. Polnej w Bodzanowicach – koszt 200 tys. zł (dotacja 100% – Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych)
 • Przebudowa drogi relacji Łowoszów-Wojciechów – koszt 1,3 mln zł (dotacja 560 tys. zł – Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg)
 • Przebudowa drogi dojazdowej wewnętrznej Kolonia Świercze-Broniec – koszt 1,5 mln zł (dotacja 964 tys. zł – Program Rozwoju Obszarów Wiejskich)
 • Przebudowa drogi wewnętrznej od ul. Częstochowskiej w Oleśnie – koszt 1,1 mln zł (dotacja 100% – Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych)
 • Przebudowa drogi dojazdowej do terenów inwestycyjnych w Oleśnie – koszt 1,2 mln zł (dotacja 100% Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – PGR)
Strefa ekonomiczna

Gmina Olesno stara się pozyskać nowych inwestorów.

– W dalszym ciągu prowadzimy też działania rozbudowujące oleskie tereny inwestycje, by nasza oferta była wciąż atrakcyjna dla inwestora. Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że podatki w gminie Olesno są średnio o 25-30% niższe niż u naszych sąsiadów.

Spółka Wisen z Olesna, która jest jedną z pierwszych, która zainwestowała środki w oleskie tereny inwestycyjne, niedawno podpisała umowę z Prezesem Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na wsparcie swojej nowej inwestycji o wartości 20 milionów złotych! Rozwój firmy wiąże się z powstaniem nowych miejsc pracy, dlatego tak ważne jest wspieranie lokalnej przedsiębiorczości.

Basen, Solny Rynek, Stadion

Inwestycji mają się doczekać kluczowe obiekty w Oleśnie. W tym roku oleśnianie będą mogli skorzystać z nowego basenu!

– Inwestycja przebiega zgodnie z planem, a basen z pewnością zostanie otwarty na sezon letni. Po zakończeniu budowy basenu, planujemy gruntowną modernizację kortu obok basenu ze względu na przeogromne zainteresowanie grą w tenisa w Oleśnie.

Zmienić ma się także zupełnie Solny Rynek.

– To inwestycja za blisko trzy mln zł. Planowana jest przebudowa architektury, mównicy, schodów, placu targowego między galerią Nowe-Stare Kino a ulicą Steina, budowa nowych toalet publicznych.

Piłkarze doczekają się oświetlenia Stadionu Miejskiego, co pozwoli wydłużyć czas planowania treningów w okresie jesienno-zimowym.

– Jestem niezwykle dumny z całego kompleksu sportowego jaki mamy w Oleśnie. Kryty basen, a niedługo i zewnętrzny, stadion lekkoatletyczny, korty tenisowe, hala tenisowa, boisko do koszykówki, place zabaw, siłownie na świeżym powietrzu, dodając do tego okoliczności przyrody jakie nas otaczają i liczne ścieżki rowerowe, mamy naprawdę idealne warunki do tego, by dbać o swoją kondycję fizyczną, a więc nasze zdrowie.

Gmina Olesno uzyskała dofinansowanie na wymianę oświetlenia.

– Jeśli mowa o oświetleniu to koniecznie musimy wspomnieć, że otrzymaliśmy ponad 2,5 miliona złotych z rządowego programu “Rozświetlamy Polskę” na wymianę blisko 1 700 istniejących opraw oświetleniowych na energooszczędne. Po zrealizowaniu inwestycji szacujemy, że miesięczny koszt utrzymania oświetlenia ulicznego miasta i gminy spadnie o 50%. To ogromne oszczędności.

Inwestycje w budynki szkolne i żłobek

Oleski żłobek systematycznie przechodzi kolejne przebudowy.

– W 2023 roku otrzymaliśmy dotację w wysokości 3 228 702,94 zł w ramach programu „MALUCH+” 2022-2029, która została przyznana na utworzenie i utrzymanie docelowo do 58 nowych miejsc w Żłobku Miejskim w Oleśnie. Obecnie do żłobka uczęszcza 105 dzieci, a kolejne miejsca powstaną po przeprowadzeniu dalszych prac remontowych.

W tym roku zakończona ma zostać spora inwestycja – termomodernizacja Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Oleśnie.

– To była ryzykowna inwestycja. W naborze złożono 214 wniosków, a z tego zaledwie 23 projekty zostały zatwierdzone do realizacji, w tym nasza gmina. Jesteśmy 1 z 9 gmin, które zadanie realizują w partnerstwie z podmiotami z Norwegii. Tu nie chodzi jedynie o prostą termomodernizację, ale także o inteligentne zarządzenie energią czy ciepłem.

Wymieniono ok. 370 sztuk okien, wszystkie drzwi wejściowe do szkoły, docieplone zostaną wszystkie ściany zewnętrzne oraz ściany w gruncie, a także stropodach, wymieniono tez umywalki w toaletach wraz z bateriami.

Zmodernizowana zostanie instalacji co i cwu w zakresie montażu pomp ciepła gruntowych (40 odwiertów gruntowych na głębokość do 100m) wspomagających piece gazowe, które również ulegną wymianie.

Planujemy także inwestycję w otoczenie wokół szkoły, budowę małej infrastruktury, budowę boiska do siatkówki plażowej. Remont ogromny, ale dzięki dobrej organizacji udaje się połączyć go z normalnym funkcjonowaniem szkoły, za co w tym w miejscu dziękuję raz jeszcze dyrekcji i pracownikom szkoły, a rodzicom dziękuję za wyrozumiałość i wiele głosów uznania, że zdecydowaliśmy się podjąć tak trudnej inwestycji.

Przebudowany ma zostać także budynek Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Oleśnie oraz planowana jest poprawa efektywności energetycznej zabytkowego budynku w Wachowie.

– Warto przypomnieć, że w Oleśnie nie tylko kościół św. Anny jest cennym zabytkiem. Ponad 800-letnia historia naszego miasta wskazuje na wiele takich miejsc. To nasz obowiązek, żeby o nie dbać. Na te zadania w każdym budżecie należy wydzielić środki.

Zabytki

Ratusz, kościoły czy kolumna Maryjna na rynku doczekają się kolejnych inwestycji.

– Przeprowadzona ma zostać termomodernizacja bocznej ściany ratusza, co zakończy już przebudowę ratusza, po renowacji frontowej ściany. Kolumna Maryjna na rynku w Oleśnie przejdzie prace konserwatorskie, podobne działania obędą się także w sześciu kościołach na terenie gminy: w Borkach Wielkich, Boroszowie, Grodzisku, Sowczycach, Starym Oleśnie i Wachowie.

Rozbudowa infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej

Inwestycje w tej dziedzinie czekają między innymi miejscowości Łowoszów i Grodzisko.

– Ponad 6 mln zł chcemy przeznaczyć na budowę kanalizacji w Łowoszowie. 800 tysięcy na przebudowę sieci wodociągowej w Grodzisku. Stworzona ma zostać także dokumentacja projektowa budowy kanalizacji w Borkach Małych i Kolonii Świercze. Po wybudowaniu nowej oczyszczalni ścieków, możemy podłączać do kanalizacji kolejne miejscowości. Przygotowujemy się dokumentacyjnie do kolejnych miejscowości – Wojciechów, Stare Olesno oraz Wysoka.

To nie wszystko

W Wysokiej i w Świerczu mają powstać dwie nowe, ważne instytucje.

– Będzie to Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Wysokiej. To inwestycja za ponad 3 mln zł oraz Centrum Kultury i Przedszkole w Świerczu.

Dzieje się mnóstwo fajnych rzeczy, inwestycji, których miasto potrzebowało. Mamy ogrom pracy, jeśli jednak sprzyjać będą okoliczności zewnętrzne, w kolejnym wywiadzie porozmawiamy o efektach – kończy burmistrz.

Damian Pietruska

*-Zdjęcia i grafiki: Urząd Miejski w Oleśnie.

Podziel się