Jakie są podstawy pielęgnacji skóry?

Jakie są podstawy pielęgnacji skóry?

Dbanie o cerę często jest postrzegane jako jeden z najprzyjemniejszych momentów dnia, pozwalający na wyciszenie i relaks, a także na chwilę samotności i zrobienie czegoś wyłącznie dla siebie. Dzięki temu niemal każdy posiada unikalne nawyki pielęgnacyjne i sprytne rozwiązania dotyczące codziennej pielęgnacji skóry twarzy. Wiele osób chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami i metodami, stając się inspiracją dla innych w kwestii dbania o zdrowy i piękny wygląd skóry.

Oczyszczanie skóry jako pierwszy krok jej pielęgnacji

Oczyszczanie skóry stanowi fundament każdej pielęgnacji i jest etapem, który nie powinien być pomijany, niezależnie od stażu w dbaniu o cerę. Codziennie na skórze gromadzą się zanieczyszczenia, zarówno te spowodowane działaniem czynników zewnętrznych, jak makijaż, filtry przeciwsłoneczne, resztki kosmetyków, jak i te niezależne od nas, takie jak kurz, smog, nadmiar sebum czy martwy naskórek. Zanieczyszczona skóra może prowadzić do zapchanych porów, co utrudnia jej funkcjonowanie. Z tego względu zaleca się mycie twarzy rano oraz wieczorem. Oczyszczanie jednoetapowe, polegające na delikatnym masowaniu żelu do mycia w wilgotną skórę i spłukiwaniu letnią lub chłodną wodą, jest odpowiednie na co dzień. Natomiast oczyszczanie dwuetapowe, zaczynające się od demakijażu olejkiem usuwającym trudne zanieczyszczenia i makijaż, a kończące się myciem, jest rekomendowane wieczorem, zwłaszcza po dniach z cięższym makijażem lub stosowaniem kremu z filtrem.

Tonizacja skóry twarzy

Tonizacja skóry jest ważnym, choć często bagatelizowanym etapem pielęgnacji. Do jej wykonania wystarczy tonik do twarzy, najlepiej w formie sprayu, co eliminuje potrzebę stosowania wacików, redukuje generowanie odpadów oraz unika niepotrzebnego tarcia i ciągnięcia skóry. Aplikacja takiego produktu polega na prostym spryskaniu twarzy po oczyszczeniu skóry, zarówno rano, jak i wieczorem. Tonik ma za zadanie przywrócenie skórze właściwego pH, co jest istotne dla utrzymania integralności warstwy rogowej naskórka, zwiększając jej obronność przed drobnoustrojami. Ponadto, skóra zwilżona tonikiem lepiej absorbuje składniki aktywne z kolejnych etapów pielęgnacji, wzmacniając ich efektywność. Wybór toniku-esencji wzbogaconego o cenne substancje aktywne dodatkowo wzbogaci codzienną pielęgnację.

Pielęgnacja skóry twarzy

Nawilżenie jest podstawą pielęgnacji każdego typu cery, co umożliwia utrzymanie właściwej gospodarki wodnej w skórze. Skóra, która nie jest odpowiednio nawilżona, traci elastyczność i gładkość, co przyczynia się do jej starzenia. Sera i kremy nawilżające przywracają skórze odpowiednią wilgotność i pomagają ją utrzymać. Rano zaleca się stosowanie lekkich formuł, takich jak serum w formie żelowej lub wodnej, lekki krem nawilżający czy emulsję, dostosowane do potrzeb skóry, które mogą być wzbogacone o antyoksydanty oraz składniki antipollution i antibluelight, chroniące skórę przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych i zanieczyszczeń. Wieczorem można postawić na intensywniejszą pielęgnację, wybierając treściwsze kremy, które regenerują, nawilżają i łagodzą skórę, wspierając jej odbudowę nocną. Można także postawić na profesjonalne maski do twarzy. W okresie jesienno-zimowym warto zastosować również serum olejowe pod krem, aby dodatkowo wzmocnić efekt nawilżenia i regeneracji skóry.


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się