• Home »
  • Sport »
  • Ekstremalny bieg w Kozłowicach – “jeden z najtrudniejszych w województwie”

Ekstremalny bieg w Kozłowicach – “jeden z najtrudniejszych w województwie”

Ekstremalny bieg w Kozłowicach – “jeden z najtrudniejszych w województwie”

Wąwozy, błoto, zbiegi i podbiegi, leśny klimat oraz ulewny deszcz – to coś, co przyciągnęło ponad stu biegaczy na I Kozłowicki Cross. Uczestnicy po ukończeniu podkreślali, że to jeden z najtrudniejszych, ale i najciekawszych biegów w województwie.

Bieg odbywał się w lasach na terenie Siwego Osiedla w Kozłowicach. To klimatyczny las pełen pagórków i wąwozów. Uczestnicy nie startowali wspólnie, ale byli “puszczani” co dziesięć sekund. Najlepszy był ten, kto uzyskał najlepszy czas. Do przebiegnięcia, ale i jak się okazało wspinania, a dla niektórych zjeżdżania, były dwa okrążenia po trzy kilometry.

20200711_123559– Trasa była niezwykle wymagająca – ocenia Damian Sowa, zwycięzca zawodów. – Nie pamiętam kiedy ostatnio biegałem po takiej trasie. Być może była porównywalna z zawodami w Mysłowicach, ale to było jeszcze w latach 90-tych. Poziom trudności zwiększyły rzęsisty deszcz i glina na podłożu. Najtrudniej było na zbiegach, bo na podbiegach można było się jeszcze utrzymać na nogach, ale na zbiegach trzeba było naprawdę bardzo uważać. Genialna sprawa, bo taką trasę można zapamiętać na całe życie, a ludzie potrzebują nowych bodźców. Biegi uliczne zdarzają się dosyć często, a tutaj można było sprawdzić się w ekstremalnych warunkach.

Jak mówi organizator biegu, wybór trasy był dogłębnie przemyślany, a deszcz, choć nieplanowany, dodał zawodom klimatu.

20200711_122813– Trasa jest bardzo malownicza, tak samo jak miejsce, gdzie zbudowaliśmy biuro zawodów – mówi Mariusz Kubicki, organizator imprezy. – Kiedy pierwszy raz zobaczyłem tę okolicę, postanowiłem, że zorganizuję tu biegi. Nieznajomych mi wtedy ludzi spytałem o możliwość zrobienia zawodów na ich łące i tak rozpoczęliśmy przygotowania. Kiedy przed imprezą, sprawdzaliśmy prognozę pogody i zobaczyliśmy, że będzie padało, byliśmy troszeczkę rozczarowani tą sytuacją, ale myślę, że ona dodała smaczku temu biegowi. To na pewno nie jest ostatnia edycja. Planujemy robić cztery takie imprezy w roku. Za każdym razem po ukończeniu, zawodnik otrzyma medal, a kiedy uda mu się ukończyć wszystkie cztery roczne edycje, dostanie jeden dodatkowy, specjalny medal. Po biegu zrobimy ankietę wśród uczestników, aby zapytać co ewentualnie można zmienić w zawodach, aby cały czas je udoskonalać.

20200711_142018Wśród mężczyzn z najlepszym czasem na metę dotarł Damian Sowa z Cieciułowa, drugi był Łukasz Smużny z Wałbrzycha, a trzeci Jacek Babiarz z Kluczborka. Wśród kobiet najlepsza była Dorota Bryda z Brzegu, druga była Wiktoria Osyra z Rudnik, a trzecia Joanna Idziak z Kowali.

Komplet wyników można znaleźć pod tym linkiem: https://live.time-sport.pl/2020_kozlowice_6km_full.php

Organizatorem biegu było Stowarzyszenie Fabryka Zmian.

Zapraszamy do oglądania bogatej galerii zdjęć LaiCoti Fotografia, która oddaje klimat biegu. Można ją znaleźć tutaj: http://laicoti.pl/wydarzenia/200711-cross-kozlowicki

Damian Pietruska

Podziel się