Co wpływa na wycenę auta oddawanego do skupu?

Co wpływa na wycenę auta oddawanego do skupu?

Z jednej strony, oddając auto do skupu zdajemy sobie sprawę, że jego stan techniczny nie pozwoli na wysoki zarobek. Z drugiej – upatrujemy szansy przynajmniej na częściowy zwrot inwestycji i odzyskanie części środków, które wcześniej przeznaczyliśmy na zakup i utrzymanie pojazdu. Bywa, że przy wycenie w punkcie jesteśmy niezadowoleni, a nawet rozczarowani. Często wynika to z faktu, że nie zdajemy sobie sprawy z tego, w jaki sposób wyceniane są auta oddawane do skupu. Przybliżamy Ci tę procedurę i wyjaśniamy, co wpływa na ostateczną cenę auta.

Stan techniczny i wizualny ma znaczenie także na skupie

Wydawać by się mogło, że do skupu może trafić każde auto, bez względu na to, jak wygląda i w jakim jest stanie. To oczywiście prawda, jednak w sytuacji, gdy pojazd jest wrakiem, trzeba liczyć się z tym, że jego wycena będzie odpowiednio niższa. Takie auto zazwyczaj trafia od razu do rozbiórki i jest złomowane, ewentualnie jego części poddawane są recyklingowi. Rzadko kiedy udaje się odzyskać je na tyle, aby nadawały się do dalszej odsprzedaży i ponownego wykorzystania.

Natomiast skupy samochodowe często bazują na autach, które wymagają tylko niewielkiego liftingu. Jeśli oddajesz im auto stare, ale sprawne, wymagającego drobnych napraw, mogą potem odsprzedać je z zyskiem. Dlatego na etapie wyceny zwracają uwagę na stan pojazdu i szacują, ile potencjalnie na nim zarobią. Im większy potencjał, tym większa szansa na satysfakcjonującą Cię cenę.

Rodzaj silnika – diesle są mniej popularne od aut benzynowych

W kontekście tego, co pisaliśmy wyżej, dla skupu może mieć znaczenie również to, czy auto ma silnik diesla czy benzynowy. Te pierwsze zazwyczaj są znacznie bardziej wyeksploatowane i nierzadko już po kilku latach na licznikach mają po 200-300 tysięcy przejechanych kilometrów. Nie da się zaprzeczyć, że taki motor jest już zużyty i trudno jest zregenerować go na tyle, aby służył jeszcze przez kolejne lata. Co więcej, silniki diesla tracą na popularności ze względu na zaostrzające się wobec nich ograniczenia i restrykcje, ograniczające np. możliwość wjeżdżania do niektórych miast europejskich. Możemy przewidzieć, że za jakiś czas, gdy walka ze smogiem jeszcze się zaostrzy, będzie to standardem. Dlatego na skupie, auta spalinowe są milej widziane od pozostałych i na pewno mogą liczyć na korzystniejsze wyceny.

Przebieg i kraj pochodzenia – kolejne czynniki wpływające na cenę

Atrakcyjność auta zarówno w oczach specjalistów obsługujących skup, jak i potencjalnych kupców zależy również od kraju pochodzenia, rocznika, historii serwisowej. Niestety, w przypadku niektórych pojazdów – zwłaszcza importowanych – uzyskanie rzetelnych danych historycznych jest bardzo trudne. A niejasność w tym zakresie powoduje nic innego, jak niższą cenę na skupie. Ale nie tylko, bo także wtedy, gdy próbowałbyś sprzedać auto osobiście, napotkałbyś na liczne przeszkody i niezdecydowanie kupujących.


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się