Tegoroczne Dni Dobrodzienia nie odbędą się. Dlaczego?

Tegoroczne Dni Dobrodzienia nie odbędą się. Dlaczego?

Dni Dobrodzienia, które tradycyjnie odbywałyby się w najbliższy weekend, nie zostaną zorganizowane. Gmina postawiła na oszczędności oraz organizację mniejszych wydarzeń w różnych terminach.

Powody braku organizacji tegorocznych Dni Dobrodzienia tłumaczy Urząd Miejski w Dobrodzieniu na swoich mediach społecznościowych.

– W tym roku nie odbędzie się część wydarzeń, które tradycyjnie stanowią część Dni Dobrodzienia. Spotkania biesiadno-koncertowe nie zostaną zorganizowane. Ograniczamy się głównie do wydarzeń sportowych, na czele z biegiem Dobrodzieńska Dycha oraz niedzielnego koncertu na rynku.

Gmina znajduje się w trudnej sytuacji budżetowej, a organizacja święta miasta generują koszty, które nie są niezbędne.

– Są dwa główne powody zaistniałej sytuacji. Pierwszym z nich są ograniczenia finansowe gminy. Koszt zorganizowania Dni Dobrodzienia w pełnej formule to około 150-200 tysięcy złotych. Niestety ze względu na galopujący wzrost kosztów funkcjonowania gminy (w szczególności gigantyczne podwyżki cen energii – o ok. 700 tys. zł w skali roku), jak również ubytek dochodów bieżących gminy o około 3 mln zł wskutek obniżenia przez rząd stawek podatku PIT, zostaliśmy zmuszeni do ograniczania wydatków. Drugim fakt, że w przyszłym roku świętujemy 650-lecie uzyskania praw miejskich. To ważny jubileusz w dziejach naszego miasta, który chcielibyśmy odpowiednio uczcić. Po rozmowach z radnymi i Panią Dyrektor GOKSiBP, podjęliśmy trudną decyzję, by w tym roku ograniczyć świętowanie – tak by w przyszłym jubileuszowym roku mieć możliwość zorganizowania bardziej uroczystego święta naszego miasta – informuje Urząd Miejski w Dobrodzieniu.

Pozostałe miasta w powiecie oleskim nie zdecydowały się na odwołanie swoich świąt. Za nami już tegoroczne Dni Gorzowa Śląskiego, Dni Praszki, a przed nami Dni Olesna.

Damian Pietruska
Podziel się