Do czego służy system WMS i jak może się przydać w magazynie?

Do czego służy system WMS i jak może się przydać w magazynie?

Nowoczesne magazyny to przestrzenie pełne cyfrowych technologii. Rozwiązania z dziedziny informatyki i automatyki przemysłowej umożliwiają firmom wydajniejszą pracę na każdym etapie łańcucha dostaw. Efektywna koordynacja i realizacja zadań z ich pomocą wymaga utrzymania stałej wymiany informacji między poszczególnymi elementami całego systemu. To właśnie tu swoje zastosowanie znajdują systemy WMS — jedne z najistotniejszych przykładów oprogramowania magazynowego. Czym dokładnie one są oraz jak się je wykorzystuje?

Czym jest WMS?

WMS (Warehouse Management System) to oprogramowanie, którego głównym zadaniem jest wspomaganie zarządzania magazynem. Funkcjonalności tego narzędzia obejmują m.in. kontrolę nad przebiegiem poszczególnych procesów, a także gromadzenie i aktualizowanie informacji dotyczących zamówień oraz produktów. Współczesne systemy magazynowe WMS wyróżniają się wysokim poziomem zaawansowania i konfigurowalności, współpracując z rozmaitymi bazami danych, urządzeniami, sposobami organizacji pracy oraz innymi systemami informatycznymi (zwłaszcza ERP).

Funkcje systemów WMS i ich zastosowanie

Odpowiednio skonfigurowany system WMS to obowiązkowy element workflow w nowoczesnych magazynach. Okazuje się on przydatny zwłaszcza w tych przestrzeniach logistycznych, w których obsługuje się mnóstwo zamówień i przez które codziennie przepływają setki rozmaitych produktów. Do podstawowych funkcji współczesnych systemów zarządzania magazynem należą:

  • obsługa przyjęć i wydań — system WMS znacząco ułatwia zarządzanie ładunkami przyjeżdżającymi do i wyjeżdżającymi z magazynu. Informacje o rodzaju czy ilości towaru oraz procedurze przyjęcia lub wydania są natychmiastowo i dokładnie odnotowywane, dzięki czemu sprawowanie kontroli nad nimi jest znacznie prostsze. Systemy WMS przydają się również w generowaniu etykiet zgodnych z obowiązującym w danym miejscu systemem identyfikacji towarów.
  • znajdowanie miejsca dla towarów. Gdy ładunek zostanie przyjęty na magazyn, znajdujące się w nim produkty muszą zostać rozmieszczone na odpowiednich półkach. System WMS pozwala natychmiast wskazać właściwą strefę oraz miejsce na regale, w którym należy umieścić dany towar.
  • wsparcie procesu kompletacji zamówień — systemy WMS przetwarzają informacje o zamówieniach i dostarczają wszelkich informacji potrzebnych do szybkiej i poprawnej kompletacji. Dzięki ich funkcjom możliwe jest np. wygenerowanie listy kompletacyjnej z pełnymi informacjami na temat lokalizacji każdego z potrzebnych produktów w magazynie.

Nowoczesne magazyny — efektywna obsługa zamówień

Zaawansowane technologicznie, odpowiednio zaprojektowane magazyny to być albo nie być dla wielu współczesnych firm, nie tylko tych z branży e-commerce. Dostęp do dobrze wyposażonej przestrzeni składowania nie tylko zapewnia towarom bezpieczeństwo, ale i pozwala na szybkie, kompleksowe zarządzanie nimi oraz unikanie błędów w procesie kompletacji. Takie przestrzenie dostarcza na rynek firma Panattoni — polski i europejski lider powierzchni przemysłowych. Oferowane przez tego dewelopera magazyny na wynajem w Lublinie znajdziesz na stronie https://panattonieurope.com/pl-pl/znajdz-nieruchomosc?region=lublin.


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się