Piłkarskie podsumowanie jesieni 2023

Piłkarskie podsumowanie jesieni 2023

Zakończyła się piłkarska runda jesienna sezonu 2023-2024. Sprawdziliśmy, jak poradziły sobie nasze kluby w poszczególnych ligach i przed jakimi wyzwaniami staną w trakcie piłkarskiej wiosny.

Klasa okręgowa

Reprezentanci powiatu oleskiego: OKS Olesno, LKS Budowlani Strojec.

Nie wygląda to dobrze. Takie analizy zwykle zaczynaliśmy od IV ligi. Obecnie powiat oleski nie ma ani jednego przedstawiciela w najwyższej wojewódzkiej lidze. Piętro niżej? Jest źle! Spadkowicz z IV ligi jak na razie jest przeciętniakiem “okręgówki”, beniaminek ze Strojca na samym dnie i tylko cztery zdobyte punkty…

Trudno w tym przypadku powiedzieć, kto rozczarowuje mocniej. Obie drużyny muszą na wiosnę spróbować poprawić bilans, bo uważamy, że po prostu je na to stać.

Usprawiedliwienia? Jakieś się znajdą. W Oleśnie czas się chyba przyzwyczaić, że drużyna musi przejść okres przejściowy. W ostatnim czasie odeszło kilku zawodników, którzy przez lata byli ważnymi ogniwami i trudno ich zastąpić. OKS ma świetną akademię i to szkolenie z czasem, przy odpowiednich okolicznościach, powinno dać efekty widoczne także w seniorskiej drużynie.

LKS Budowlani Strojec? Cenimy za samą odwagę, bo wiemy, że z tą cechą wiązał się awans z A klasy. To mądrze prowadzony klub, ale na razie raczej nie z możliwościami na “okręgówkę”. Spadek wstydu nie przyniesie. Co nie znaczy, że nie warto powalczyć albo przynajmniej wiosną zgarnąć więcej punktów.


A klasa

Reprezentanci powiatu oleskiego: KS Start Olesno, ZKS Motor Praszka, LMKS Piast Gorzów Śląski, LZS Ligota Oleska, LZS Uszyce, LZS Wichrów.

Na tę tabelę patrzy się zupełnie inaczej. Podium po jesieni? Nasze zespoły rządzą! Wiosna zapowiada się naprawdę ciekawie. Naszym zdaniem cała trójka ma szanse powalczyć o mistrzostwo i już zacieramy ręce przed rundą rewanżową.

Pozostałe zespoły? Z pewnością zadowoleni nie mogą być w Ligocie Oleskiej. To od lat solidna ekipa A klasy, a ten sezon na razie poniżej możliwości. LZS Uszyce? Liczymy na utrzymanie!

LZS Wichrów? Cóż, jego pozycja pokazuje, jak duża jest różnica pomiędzy A i B klasą. Niech to będzie lekcja dla drużyn walczących o awans w B klasie. Samo wywalczenie awansu może nie wystarczyć.


B klasa, Grupa II

Reprezentanci powiatu oleskiego: LZS Rudniki, LKS Wilki Tadar Gana, LKS Przedmość, LZS Żytniów.

Walka w tej lidze o awans zapowiada się równie ekscytująco i to z udziałem naszych drużyn! Awansuje mistrz, wicemistrz powalczy w barażach i wiele wskazuje na to, że najciekawsza walka odbędzie się o drugie miejsce. Chociaż oczywiście wszystko jeszcze jest możliwe. Cieszy, że w tej mieszance olesko-kluczborskiej, generalnie drużyny z powiatu oleskiego nie wyglądają źle.


B klasa, Grupa III

Lider wykreował się dopiero pod koniec jesieni, ale musi uważać, bo jego fotel jest niezwykle gorący. Kto powiedział, że przykładowo Start Dobrodzień jeszcze nie namiesza w tej stawce? Ma ku temu szanse!

Wiele będzie zależeć od transferów i przepracowanej zimy. Jak pisaliśmy wyżej, walka o awans to jedno, a ewentualne utrzymanie w A klasie to drugie. O solidne fundamenty najlepsze drużyny niech powalczą już teraz.

Do wiosny!


Damian Pietruska

Podziel się